Ay Ay Bebeklik Dönemi - 7. Ay

Yürü bebeğim, yürü! Bebeğiniz daha fazla hareket etmeye başladıkça, bebek kilitlerine ve pencere güvenliklerine gereken önemi verin. Evinizi nasıl güvenli bir yer haline getirebileceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinin, ayrıca çocuğunuzun ayrılık korkusunu nasıl kontrol altına alabileceğinizi de öğrenin.

Emeklemek ve Eşyalara Uzanmak

Oturmak, bebekler için yedinci aylarında sevdikleri bir zaman geçirme süreci haline gelir. Hemen hemen hepsi destek almadan oturabilir, ama yine de düşme ihtimaline karşı etraflarına yastık koyarsanız iyi edersiniz.

Çocuğunuz ulaşamayacağı ilgisini çeken bir nesne gördüğünde, ona uzanmayı deneyebilir. Oturma pozisyonundayken ileri doğru uzanmak çok önemli bir harekettir. Çocuğunuz ileri doğru uzanmaya çalışırken, dizlerinin üzerine doğrularak zamanla daha ileriye ulaşmayı deneyebilir. Dizlerini ve ellerini yere koyarak kendini taşıyabileceğini öğrenecektir. Bu yeni pozisyonda ileri-geri sallanabilir ve böylece yeni öğreneceği büyük hareket için pratik yapmış olur: emekleme.

Emeklemek kendi başına bir kilometre taşı değildir: Bebeğinizin ulaşamayacağı bir yerdeki nesneyi görerek onu nasıl alacağını anlamaya çalışması ise gelişimin işaretidir. Bazı bebekler karınları üzerinde sürünebilir ve bazıları ise emekleyebilir. Bazı bebekler bu evreyi atlarlar ve ayağa kalmak ve yürümeye başlamak için kendilerini çekmeye başlarlar. Ama bu dönemde bebeğiniz oturmaktan ve etrafındaki ilgisini çeken şeyleri izlemekten çok memnundur. Bu anın tadını çıkartın, çünkü bebeğiniz çok yakında sürekli halinde olacak.

Çocuk Kilitleri

Bebeğiniz giderek daha fazla hareketlenmeye başladığı için bu dönem güvenlik üzerine düşünmeniz gereken bir zamandır. Evinizi dikkatlice inceleyin. Elektrik olan fişlerin üzerini örtün, kabloların üzerini örterek görünmeyecek şekilde yerleştirin, kırılabilir ya da keskin eşyaları masadan ve bebeğinizin ulaşabileceği diğer yerlerden kaldırın.

Evde kilitlenmesi gereken yerleri düşünün; merdivenlerin en üst ve en alt noktaları tehlike oluşturan yerlerin başında gelir. Bebeklerin keşif yapmaları için güvenli bir ortamda bulunmaları önemlidir, çünkü gelecek aylarda evinizdeki tüm kuytu ve köşe yerleri araştırmak çocuğunuzun işi haline gelecektir.

Bebeklerin bu dönemde nasıl da hareketli ve meraklı olabilecekleri bilinmektedir. Bazı aileler çocukları için evlerinde en düşük seviyede önlem aldıklarını ama gelecek aylar için büyük ölçüde güvenlik değişiklikleri yaptıklarını belirtiyorlar.

Çocuğunuz çok hareketliyse ve yeni yeni emeklemeye başladıysa, bir güvenlik uzmanını evinize çağırarak tehlike oluşturabilecek yerleri göstermesini isteyin. Bebeğiniz oturmaktan memnun görünüyorsa ve emeklemeyi nasıl öğreneceği konusunda ilgisiz duruyorsa, hala biraz daha zamanınız olabilir. Her iki şekilde de, bir sonraki atacağınız adımlar üzerine düşünmeniz için bu çocuk kilitleri listesini gözden geçirin.

Bebekler için Banyo Küveti

Çocuğunuz bu ay itibariyle bebekler için olan küvetler için çok büyüktür, ama vücut ıslandığında oldukça kayganlaşır, bu yüzden bebeği direkt olarak normal boylardaki küvete koymak aileler için korkutucu olabilir. Bebeğinizin oturmaktan hoşlandığı bu dönemde, küçük bir sandalyeyi küvetin zeminine sabitleyerek kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu oturakların genellikle dönme özelliği, güvenlik kemeri ve oyuncak çubukları vardır. Bebeklerin büyük küvetlere alışması için yardımcı olurlar.

Buna ek olarak, marketlerde boğulma riskini en aza indirmek için tasarlanmış araçlar bulunmaktadır; bu araçlar, bebeğiniz için uygun olan sıcaklıkta temiz banyo suyunu yeniden doldururken, derinliğin dengeli bir seviyede durmasını sağlarlar.

Sakın unutmayın ki bebeğiniz kendisine uygun olan bir küvette, oturakta kendi kendine otururken ya da küvette derinliği ayarlayan bir araçla otururken bile birkaç saniyeliğine de olsa onu asla yalnız bırakmamalısınız. Birkaç saniye ve çok az miktardaki su bile felaket için yeterli olabilir.

Banyo vaktini çocuğunuzla birlikte eğlenceli bir hale getirmenin diğer bir yolu da küvette ona eşlik etmenizdir. Siz onun yanındayken kendisini güvende hissedecektir ve siz de hem rahat bir nefes alıp hem de suyun tadını çıkartabilirsiniz (tabi ki banyo oyuncaklarının da!)

Banyo vakti, uzun bir günün ardından çocuğunuzla iletişim kurmanız için büyük bir fırsattır. Suyu dirseğinizle kontrol edin, çünkü dirseğiniz ellerinize göre ısıya karşı daha hassastır. Eşyalarınızı hazırlayın; havlu, sabun bezi, şampuan ve ihtiyaç duyacağınız her şey. Bebeğinizi dikkatli bir şekilde sudan çıkartın, hızlı bir şekilde havluya sarın ve kurulayın. Banyo yapmayı sevmiyor gibi görünen bebekler aslında sudan değil ıslanmaktan ve üşümekten hoşlanmazlar.

Elbette ki banyo için su fışkırtan ya da hayvan şeklindeki yumuşak süngerler gibi mükemmel oyuncaklar vardır. Bebeklerin suyu doldurup boşaltmaları için olan plastik kaplar en çok sevilenlerdir. Ve tabi ki plastik bir ördek olmadan hiçbir bebeğin banyosu tamamlanmış sayılmaz.

Yabancı Korkusu

Bebeğiniz 6. ve 12. aylar arasında yabancılara karşı ilk tedirginlik belirtilerini gösterebilir, tanıdığı ve tanımadığı insanları iyi bir şekilde ayırt edebilir. Bu normal bir evredir ve çocukları farklı derecelerde etkiler.

Çocuğunuzun tanımadığı insanlara alışmasında sizin rolünüz oldukça önemlidir. İlk olarak, çocuğunuzun verdiği tepkiler için asla kimseden özür dilemek zorunda değilsiniz. Çocuğunuzun tepkisi güvensizliğe olan bir işaret ya da sizin anne-babalık becerilerinizin bir yansıması değildir. Bunu yerine, bebeğinize eve gelen yabancıyı tanıtın: “Bu gelen senin amcan. Ona senden çok bahsetmiştik. Seninle tanıştığı için çok mutlu görünüyor.” Bebeğiniz sizin onayınızı da gördüğü zaman yabancıyı daha hızlı kabullenecektir. Siz bir kişiyi seviyorsanız, o zaman güvende demektir.


Bebeğiniz sizin güvenli kollarınızın arasından yabancının yüzünü izleyecektir ve kendisine gizemli gelen bu yeni insan ile sizin aranızda geçen konuşmayı dinleyecektir. Çocuğunuzun daha rahat davranması için ona zaman tanıyın. Eğer çocuğunuz yabancılara karşı hassas davranıyorsa, onu direkt olarak yeni gelen birisinin kucağına vermek iyi bir fikir değildir. Çocuğunuz zamanla yeni tanıdığı insanlara ısınacak ve onlara kendi istediği şeklide yaklaşacaktır.

Ayrılık Korkusu

Çocuğunuzun bu dönemde sizden ayrılırken daha fazla zorlandığını görürsünüz. Ayrılık korkusu altıncı aydan sonra herhangi bir zamanda görülebilir, ama genellikle 12. aya doğru tavan yapar.

Bebeklerinden ayrılmak anne-babalar için de büyük bir olaydır. Bebeğiniz üzgünse ve size sıkıca sarılıyorsa, ondan ayrılmak sizi etkileyebilir. Bu durum ailelerde “Bebeğim güvende mi?”, “Bana aşırı derecede mi bağlı?“, “Bebeğim neden diğer insanlara güvenemiyor?”, “Onu yalnız bıraktığım için kötü bir anne miyim?” gibi soruların sorulmasına neden olur. Zor bir durumdur, ama endişelenmemeye çalışın. Bu, bebeğinizin gelişiminde normal bir evredir ve kendiniz ve bebeğiniz için ayrılıkları daha kolay bir hale getirmede kullanabileceğiniz belirli stratejiler vardır.

  • Çocuğunuzu hem sizin hem de kendisinin iyi tanıdığı ve güvendiği bir bakıcıya bırakın. Yabancı ve ayrılık korkusu genellikle bir arada hareket eder. Bakıcıyla birlikte biraz zaman geçirin, böylece çocuğunuz sizin de bu kişiye olan güveninizi hissedecektir.
  • Bakıcı ile bebeğinize nasıl bakması gerektiği konusunda konuşun. Bebeğinizin özel bir battaniyesi var mı? Emzik kullanır mı? Uyku düzeni nasıldır? Nasıl tutulmaktan hoşlanır? Belirli nesneleri belirtmek için kullandığı özel kelimeleri var mı?
  • Çocuğunuzdan düzenli olarak ayrılıyorsanız, bir rutin oluşturmaya çalışın. Çocuklar öngörülebilir ve duyarlı olan çevrelerde dahi iyi gelişim gösterirler. Sırada neyin olduğunu bildiklerinde kendilerini daha güvende hissederler.
  • Bebeğiniz mutlu bir şekilde oynarken bile hiçbir zaman ‘hoşça kal’ demeyi unutmayın. Ona kısa bir süre sonra geri geleceğinizi ve bakıcıyla iyi bir zaman geçirmesini istediğinizi söyleyin. Kendinizden emin durun! Çocuğunuz onu bakıcıya bırakmanız konusunda iyi hissettiğinizi anladığında daha az zorluk yaşayacaktır.
0 yorum
Günün Tarifi
Ekşi Elmalı Ayva Tatlısı
Pişirme süresi: 45 dk
Porsiyon: 8
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Hamilelik döneminde çirkinleşen kadının kızı olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu