Etiketler:
Ürkme (moro) refleksi

Bebeğinizin sinir sisteminde sorun olduğunu düşünüyorsunuz. Çünkü, uyurken bile aniden sıçrayarak uyanıyor. Aslında bu sıçrama çok normal olan ürkme refleksinden kaynaklanıyor. Moro refleksi olarak da biline bu olayın belirgin bir nedeni yoktur; bazı bebeklerde diğerlerinden daha sık görülür fakat genelde yüksek ses, bebeği sarsmak veya düşme hissine (bebek yeterli destek verilmeden kucağa alındığında) tepki olarak ortaya çıkar.

Nasıl anlarım?

Tipik olarak, bebeğin vücudu katılaşır, kollarını simetrik olarak yanlara doğru açar, normalde sıkılı duran yumruklarını açar, dizlerini yukarı kaldırır ve sonra kollarını ve yine sıktığı yumruklarını vücuduna yaklaştırır; tüm bunlar birkaç saniyede olur. Çığlık da atabilir. Ürken bebeğinizi sakinleştirmek için, vücudunun herhangi bir bölgesini sürekli, ama nazik bir şekilde okşayın.

Moro, bebeklerin doğuştan sahip olduğu koruyucu reflekslerden biridir; kaybedilen dengenin yeniden kazanılmasına yönelik ilkel bir reflekstir.

Ürkmüş bebeğin görüntüsü anne-babaları endişelendirir, fakat doktorlar asıl bu refleks olmadığında endişeye kapılmayı önerir. Yeni doğanlar bu refleks açısından düzenli olarak test edilirler çünkü bu, sinir sisteminin iyi işlediğini gösteren bir belirtidir. Geçen süre içinde bebeğinizin gittikçe daha az ürktüğünü göreceksiniz. Bu refleks 4-6 ay içerisinde tamamen ortadan kaybolacaktır. Ama şu unutulmamalıdır ki, bebeğiniz bazen ve her yaşta ürkme refleksi gösterebilir, fakat her zaman bu tipte reaksiyonla beraber görülmeyecektir.

Ne yapabilirim?

Bebeğinizi sakinleştirmek için, vücudunun herhangi bir bölgesini sürekli, ama nazik bir şekilde okşayın. Bu arada, kolunu omuzu hizasından bükülmüş şekilde sağlamca tutarsanız bebek sakinleşecektir.

Günün Tarifi
Şehriyeli Domates Çorbası
Pişirme süresi: 20 dk
Porsiyon: 6
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Gökyüzünde dolunay varsa o gece daha fazla doğum olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu