Bakır nedir? Hangi yiyeceklerde bulunur?

Etiketler:
Bakır nedir? Hangi yiyeceklerde bulunur?

İnsan vücudunda toplam 85-100 mg kadar bakır elementi bulunur. Kan için gereken Hemoglobin yapımı yanında bir çok işlevi vardır. Eksikliği veya fazlalığı bazı problemlere yol açabilir. Ağız yolu ile alınan bakır 15 dakika içersinde mideden emilir. Karaciğere geldikten sonra seruplazmin yapısına geçer ve vücuttaki bakırın %90′ı bu şekilde bulunur. Bu miktarın da çoğu karaciğer ve beyinde bulunur. Yeni doğmuş bir bebeğin karaciğerinde çok yoğun olarak bulunurken 10 yaşına geldiğinde erişkinlerle ayni orana ulaşmaktadır. Yiyeceklerdeki C Vitamini, çinko ve manganez emilimi olumsuz etkilerken protein ve taze sebzeler olumlu etkiler. Fazlası çoğunlukla dışkı az bir miktarda da idrar ile atılır.

Kandaki Hemoglobin yapımına etkilidir. Alyuvarlarda eritrocuprein halinde bulunur.

Hücre solunumu ve enerji salınımı işlevlerini sağlayan sitokrom sisteminin bir parçasıdır. C Vitamini ile birlikte özellikle kemik ve bağ dokusunda kollojen yapımını sağlar. Dokuların iyileşmesine ve kemik yapısının sağlamlığına etkisi fazladır.

Başta SOD (sitoplazmik superoksid dismutaz) olmak üzere bir çok enzim için gereklidir. Oksijensiz serbest radikal metabolizmasına etkilidir. Bu yolla anti enflamatuvar etki denilen dokuların şişme ve kızarmasını giderici etki gösterir.

Bazı amino asitlerin dönüşümüne olanak sağlar. Tirozinin deriye ve saça renk veren melanine dönüşümünü sağlar. Fosfo lipidlerin yapımı için gerekli olup, sinirlerin myelin ile kaplanmasına katkı yapar. Tiroid Hormonlarından T3′ün T4 haline dönüşümünü sağlar. Sinirlerdeki aktiviteler elektrik iletimine dayanır. Bakır da iyi bir iletken olarak bunu sağlar. Alerjik olaylarda rol alan Histamin maddesinin kan düzeylerinin ayarlanmasına etkilidir. Bunu histamin metabolizmasını sağlayan histaminaz enzimine olan etkisi ile yapar.

Bakır eksikliği: Kansızlık oluşur. Bakır eksikliği çoğu zaman demir eksikliği ile beraber görülür. Halsizlik, solukluk, büyümede yavaşlama, saç dökülmesi, iştahsızlık, ishal, cilt sorunları meydana gelir. Fazla çinko alımı bakır eksikliğine yol açabilir. Bu durumda bakır eksikliği belirtileri çinko fazlalığı ile karışabilir.

Azalan kandaki alyuvar aktivitesine bağlı olarak dokuların oksijenlenme bozuklukları ortaya çıkar. Dokuların kendini tamir etmesi gecikir. Tiroid hormonlarının azalması sonucu hipotirodik yakınmalar, kolesterol artışı, kalpte çarpıntı gibi sorunlar ortaya çıkar. Kemik yapısı etkilenir, sinirlerdeki iletiler yavaşlar. Farklı kan hücrelerinin ve sistemlerin bakır eksikliğinden etkilenmesi sonucu savunma sistemi zarar görür. Bu da enfeksiyonlara eğilim ve yakalanılan enfeksiyonların ağır seyretmesine yol açar.

Bakır hangi yiyeceklerde bulunur?

  • Buğday
  • Badem
  • Fındık
  • Ceviz
  • Bezelye
  • Fasulye
  • Kabuklu deniz mahsulleri
  • Karaciğer
Günün Tarifi
KREMALI ETİMEK TATLISI
Pişirme süresi: 8 dak.
Porsiyon: 6
Zorluk: Kolay
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Annenin kalçası genişlemiş ve karnı sivri değilse kızı olur
neokur.com - Kitap sosyal platformu