Biotin (B7 Vitamini, H Vitamini) nedir? Hangi yiyeceklerde bulunur?

Etiketler:
Biotin (B7 Vitamini, H Vitamini) nedir? Hangi yiyeceklerde bulunur?

Proteinlerin, karbonhidratların ve yağların enerjiye çevrilmesinde rol oynar. Biotin özellikle zayıf saç ve tırnakların tedavisinde kullanılır. Yorgunlukla başa çıkmada etkilidir. Uzun süreli antibiyotik kullanan ve alkol tüketen kişilerde biotin miktarı azalır. Yapılan araştırmalar Biotinin yararlı olması için 6 ay boyunca alınması gerektiğini göstermektedir.

Yağ metabolizmasına etkili olan biotin, yağ üretimi ve yağ asitlerinin yapılması için gerekli olduğu gibi DNA ve RNA yapımında da önemli rol üstlenir. Bir çok enzimin yapısına giren biotin, bu sayede gıdaların vücuda yararlı hale çevrilmesini sağlarlar. Kan şekerini azaltır. Saç dökülmesini ve beyazlamasını yavaşlatır. Cilt sağlığı için önemlidir.

Biotin eksikliği: Biotin eksikliğinde anemi, egzama, mukozada yaralar, saç, kaş, kirpik dökülmesi, tırnaklarda güçsüzlük, halsizlik, iştahsızlık, adale zayıflaması ve ağrıları, kuru, pullu ve hassas bir cilt oluşumu, kansızlık ve kalp sorunları, saçlarda beyazlama ve seyrelme, kan kolesterol seviyesinde artma ve gözlerde kızarıklık durumları görülür.

Biotin hangi yiyeceklerde bulunur?

  • Maya
  • Yumurta sarısı
  • Soya fasulyesi
  • Karaciğer
  • Balık
  • Süt
Günün Tarifi
MEYVELİ TARTOLET
Pişirme süresi: 15
Porsiyon: 8
Zorluk: Kolay
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Kahve içen çocuk köse kalır.
neokur.com - Kitap sosyal platformu