Epizyotomi nedir? Nasıl uygulanır?

Etiketler:
Epizyotomi nedir? Nasıl uygulanır?

Epizyotomi, doğum esnasında vajina ile anüs arasında kesi yapılarak doğumun kolaylaştırılmasıdır.

Kadın doğum uzmanları, epizyotomi kesisinin kendiliğinden oluşan yırtıklara oranla daha hızlı iyileşeceğine inanarak, özellikle ilk vajinal doğum esnasında, vajinanın yırtılmasını önlemek ve doğum hızını artırmak için epizyotomi uygularlardı. Birçok uzman, epizyotominin idrar tutamama gibi sonradan oluşabilecek sağlık problemlerini engellemede yardımcı olabileceğine de inanıyor.

Ama son yirmi yılda yapılan çalışmalar bunun doğru olmadığını gösteriyor. Aslında, epizyotomi uygulamasının vajina dokusunu ve pelvik taban kaslarını gerçekten koruduğunu gösteren iyi bir kanıt bulunmuyor ve aksine bu prosedür bazı problemlerin oluşmasına yol açabiliyor. Bu nedenle, birçok uzmanla birlikte Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Kurumu da prosedürün rutin olarak uygulanmaması konusunda ortak görüş belirtiyor.

Doğal yırtılmalar mı yoksa epizyotomi kesisi mi daha iyidir?

Araştırmalar, doğal yırtılmaları olan kadınların epizyotomi uygulaması görenlerle aynı ya da daha kısa sürede iyileştiğini ve genellikle daha az sağlık sorunuyla karşılaştığını gösteriyor.

Epizyotomi uygulanan kadınların doğum anında daha fazla kan kaybetmesi ve iyileşme süreçlerinin daha ağrılı olması muhtemeldir ve rahatsızlık duymadan seks yapabilmek için daha uzun bir süre beklemek zorunda kalırlar. Epizyotomi enfeksiyon riskini de artırır ve son zamanlarda yapılan bir araştırma, ilk vajinal doğumda epizyotomi uygulanmasının bir sonraki doğumda yırtılma riskini artırdığını gösteriyor.

Dahası, epizyotomi uygulanan kadınların kesik atılmadan doğum yapanlara oranla anal spinkter kaslarında (büzgen kas) ya da tüm rektum bölgesi (kalın bağırsağın son bölümü) boyunca ciddi yırtılmalarla karşılaşma riskleri daha fazladır. (sırasıyla üçüncü ve dördünce derece yırtılmaları olarak bilinirler.)

Bu ciddi yırtılmalar doğumdan sonra perineal bölgedeki ağrılarla sonuçlanır, önemli ölçüde daha uzun bir iyileşme süreci gerektirir ve pelvik taban kaslarının gücünü büyük ihtimalle etkiler. Anal spinkteri parçalayan yırtılmalar annenin idrarını tutamamasına ve gaz çıkarmasına neden olacaktır.

Epizyotomi uygulamasına neden ihtiyaç duyabilirim?

Epizyotominin faydalı olabileceği bazı durumlar vardır.

Bebeğiniz çok büyükse ve doktorunuz onu hareket ettirmek için ekstra boşluğa ihtiyaç duyuyorsa ya da vakum kullanacaksa, epizyotomi uygulamasını tercih edebilir. Ve bebeğinizin kalp atışları doğumun son dakikalarını iyi bir şekilde atlatamayacağına işaret ediyorsa ve bu yüzden bir an önce doğması gerekiyorsa, doktor epizyotominin doğumu hızlandıracağına karar verebilir.

Epizyotominin gereksiz yere uygulanmadığından nasıl emin olabilirim?

İlk başta bu işlemle ilgili düşüncelerini doktorunuzla paylaşınız.

Doktorunuza ne sıklıkta ve hangi şartlar altında epizyotomi uygulanacağını sorun ve yırtılmalardan kaçınmak için size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin. (Doğum yaparken başka bir doktorla karşılaşma ihtimalinizi düşünerek bu işlemi yapan diğer doktorlar hakkında da bilgi alınız.) Araştırmalar, ebelerin kadın doğum uzmanlarına oranla epizyotomi uygulama eğilimlerinin daha az olduğunu gösteriyor.

Doğumunuzdan beş ila altı hafta önce başlayarak perineal masajı yapmayı da deneyebilirsiniz. Yapılan birkaç araştırmada, perineal masajının yırtılma ya da epizyotomiye ihtiyaç duyma ihtimalini azaltacağını vurguluyor.

Epizyotomi nasıl uygulanır?

Doktorunuz epizyotomi yapılmasına karar verirse, size lokal anestezi enjeksiyonu yapar ve cerrahi makas kullanarak bacak aranıza küçük bir kesik atar. (Bazen, bacak aranız zaten hissizleştiyse ve bebeğinizin başının yaptığı baskıyla inceldiyse, ağrı giderimi olmadan epizyotomi yapılabilir.)

Doktorunuz kesiğe dikiş atmadan önce hiçbir şey hissetmediğinizden emin olmak için lokal anesteziden bir doz daha yapar.

İyileşme süreci nasıldır?

Epizyotomi olduysanız (ya da yırtılmanız varsa), hassas olan bölgenizde dikişleriniz olur ve iyileşmek için zamana ihtiyaç duyarsınız. Dikişlerinizin alınması gerekmez, doğumdan sonraki haftalarda kendiliğinden düşerler.

Bazı bayanlar bir ya da iki hafta boyunca hafif ağrı hissederler; üçüncü ve dördüncü derece yırtılmaları olan bayanlar için bu süre bir ay kadar ya da daha fazla sürebilir.

Doğumdan hemen sonra ve gelecek 12 saat boyunca dikişli bölgenizi uyuşturmak ve şişkinlik oluşmasını önlemek ya da azaltmak amacıyla aralıklı zamanlarla perineal bölgenize buz torbası koyun. Kendinize bakma konusunda daha fazla tavsiye almak için doğum sonrası perineal bölge ağrısıyla baş etme ile ilgili olan makalemizi okuyunuz.

Ne zaman yeniden cinsel ilişkiye girebilirim?

Doğumdan sonraki dört ila altı hafta esnasında perinal (bacak arası) bölgenizin tamamen iyileşmesi gerekir, bu yüzden doktorunuz size onay verdiğinizde, hazır hale geldiniz demektir; o zaman yeniden seks yapmayı deneyebilirsiniz. İlk başta biraz incinme ve gerginlik hissedebilirsiniz.

Bir kadeh şarap içmeyi deneyin, sıcak bir duş alın ve ön sevişme için fazlaca zaman ayırın. Durumu kontrol altında tutabilmek için üstte olmayı tercih edebilirsiniz, ya da yan tarafınıza uzandığınızda daha rahat hissedebilirsiniz.

Mümkün olduğunca rahatlamak ve suda çözünen kayganlaştırıcı kullanmak daha rahat sex yapmanıza yardımcı olacaktır. Eğer emziriyorsanız, bu daha da işinize yarar, çünkü emzirme östrojen seviyenizi düşürür, bu da vajinanızın ürettiği yağlanma miktarını azaltır. Kadınların çoğu, emzirmeyi kesene kadar seks yaparken kayganlaştırıcı kullanmaya devam eder.

Günün Tarifi
HALUŞKA
Pişirme süresi: 10
Porsiyon: 6
Zorluk: Kolay
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Hamilelik döneminde güzelleşen kadının oğlu olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu