Gaz sancısı çeken bebekleri rahatlatmak için 7 yöntem

Etiketler:
Gaz sancısı çeken bebekleri rahatlatmak için 7 yöntem

Bu konuda uzmanların sunmuş olduğu stratejiler birbirinden farklıdır. Bir bebekte işe yarayan bir yöntem diğerinde yaramayabilir. Bu sebepten ötürü, ebeveynlerimize bebekleri için uygun olan yöntemi bulana kadar sunulan birkaç stratejiyi denemeleri önerilir.

Bebeğinizi beslediğiniz biberonu kontrol edin

Eğer bebeğinizi biberon ile besliyorsanız, onu mamasını aceleyle yutkunmasına sebep olacak bir biberon kullanmamaya dikkat ediniz. Bu konuda biberon seçimi önemlidir. Beslenirken ne kadar çok hava yutarsa o kadar çok mide problemi yaşayacaktır.

Deliği oldukça küçük olan biberon emzikleri, bebeğinizin daha fazla mamaya ulaşması istemiyle daha çok yutkunmasına neden olacaktır, diğer yandan deliği daha büyük olan biberon emzikleri ise bebeğinizin istediğinden daha fazla sıvının ağzına dolmasına sebep olacağından yine rahatsızlık verecektir. Bu anlamda doğru biberonla bebeğinizi beslemek onun mide problemleri yaşamaması açısından önemlidir.

Bebeğinizi dikey pozisyonda besleyin

Bebeğinizi hazır mama ya da anne sütü ile beslerken, sıvının midesine daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlamak için bebeğinizi dik tutmaya gayret edebilirsiniz. Eğer bebeğinizi dizlerini karnına doğru çeker ya da kamburlaşırsa, bebeğinizin bu pozisyonlarda hava yutması ihtimali yüksek olur bu da yine mide problemi yani gaz sancıları yaşamasına sebep olacaktır.

Bebeğinizi gelişi güzel beslemekten sakının

Bebeğinizin iyice acıkmasını beklemeden besleyiniz : eğer bebeğinizi acıktığı için ağlıyor ise beslenirken büyük bir ihtimalle hava yutacaktır. Bebeğinizi sakin bir ortamda beslemeye gayret ediniz. Odadaki ışık miktarını azaltınız, yumuşak bir müzik eşliğinde ve sessiz bir ortamda beslemeniz bebeğiniz için rahatlatıcı olacaktır.

Bebeğinizin gazını sıklıkla çıkartmasına yardımcı olun

Sıklıkla gerçekleştirilen gaz çıkarma işlemleri bebeğinizin midesinde oluşan gazdan kurtulmasını sağlayacaktır. Bebeğinizin gazını çıkartmak için bütün yemeğini bitirmesini beklemeyiniz. Bebeğinizin bakımını yaparken gazını çıkartınız ya da biberon ile beslerken her birkaç dakika da bir gaz çıkartma işlemini tekrarlamanız faydalı olacaktır.

Eğer bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız yediklerinize dikkat etmelisiniz

Eğer bebeğinizin anne sütündeki bazı besinlere karşı hassas olabileceğini düşünüyorsanız, birkaç hafta süt ve süt ürünlerinden (süt, peynir, yoğurt) uzak durunuz. Eğer bu durum işe yaramazsa, yediğiniz baharatlı yiyeceklere, buğday ürünlerine, fındık, çilek, bir takım sebzelerin (lahana, brokoli, karnabahar) ve sarımsak, kafein ve alkol gibi ürünlerin tüketimine dikkat ediniz. Bu süreç biraz zaman alabilir ama bebeğinizin gaz sancılarından kurtulması için değer.

Kullandığınız bebek mamasını değiştirebilirsiniz

Bebek mamaları genelde gaz sancılarına pek sebep olmaz fakat bebeğiniz çok sık bu problemi yaşıyor ise böyle bir değişimi denemeye değer. Uzman doktorunuzla görüşünüz ve içerisinde inek sütü proteini içermeyen başka bir mamaya geçip geçmeme konusunda tavsiye alınız.

Bebeğinize masaj yapın

Bebeğinizin karın bölgesini usulca ovalamanız bebeğinizin midesindeki gazdan kurtulmasına yardımcı olur ve bebeğiniz kendisini daha iyi hisseder. Aynı zamanda bebeğinizi dizine yatırıp sırtını ovalayarak da gaz sancısının giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Günün Tarifi
Fırında Mantarlı Tavuk
Pişirme süresi: 35 dak.
Porsiyon: 2
Zorluk: Kolay
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Beşinci aydan sonra yaşanan mide ekşimeleri bebeğin saçının çıktığının işaretidir.
neokur.com - Kitap sosyal platformu