Etiketler:
Gebelik döneminde çalışmak

Birçok bayan, hamilelik süresince çalışmaya devam etmenin özellikle bebekleri ve daha sonra da kendileri için zararlı olup olmadığını merak ediyor. Birçoğu ise malesef çalışmaya devam etmek zorunda. Bu yazımızda hamilelik döneminde çalışmak konusunda aklınıza gelebilecek soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Normal hayatınızda sağlıklı bir kişi iseniz ve standart bir ofis ortamında, sağlıklı şartlar altında çalışıyorsanız, doğum yapana kadar veya doğumdan bir süre öncesine kadar çalışmaya devam etmenizde bir problem yoktur. Hamileliğinizin son dönemlerinde kendinizi biraz yorugun hissetmeniz normaldir. Bu yüzden işyerinizdeki konforu artırmanın yollarını araştırabilirsiniz. Doğum izninize biraz erken başlamak ta bir seçenek olabilir. Bu süreyi dinlenmek ve hazırlıklarınızı tamamlamak için kullanabilirsiniz. Unutmayın, doğumdan sonra uzun bir süre kendinize yeterli zaman ayıramayacaksınız.

Yorucu bir işim var. Ne yapmalıyım?

Bu tarz bir mesleğiniz varsa, hamilelik dönemi boyunca bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir. Bazı bilimsel çalışmalar, fiziksel efor (ağır kaldırmak, uzun süre ayakta kalmak, uzun veya düzensiz çalışma saatleri, vb.) gerektiren işlerde çalışan hamile kadınların erken doğuma daha yatkın olduklarını göstermektedir. Bu bayanlar normalin altında ağırlığa sahip bebekler doğurabilmekte ve hamilelikleri süresince yüksek tansiyon problemi yaşayabilmektedirler.

Yöneticinizle görüşüp hamileliğiniz boyunca daha az fiziksel efor sarfedeceğiniz bir pozisyona geçmeyi isteyebilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse ara sıra rapor alarak veya yıllık izninizi kullanarak hamileliğiniz süresince kendinize dinlenmek için molalar yaratabilirsiniz. Özellikle ikinci üç aylık sürenin sonlarına doğru.

Hangi durumlarda çalışmayı bırakmam gerekir?

Eğer aşağıdaki listede bahsedilen rahatsızlıklardan bir veya birkaçına sahipseniz hamileliğiniz süresince çalışmaya ara vermeniz gerekebilir.

 • Erken doğum sancısı çekiyorsanız. Bu durum ikiz bebek bekleyen hamileler için de geçerlidir.
 • Yüksek tansiyon ve/veya preeklampsi probleminiz varsa.
 • Servikal (rahimsel) yetersizlikleriniz problemleriniz varsa ve/veya daha önce düşük yaptıysanız.
 • Bebeğinizin gelişimi beklendiği kadar iyi değilse.

İşyerinde sabah bulantılarıyla nasıl başa çıkabilirim?

Hamile bayanların %70′inden fazlası hamileliklerinin bir döneminde mide bulantılarından şikayet eder. Bu durum işyerinde de kendini gösterebilir. Öncelikle çalışma arkadaşlarınıza durumunuzdan bahsetmenizi öneririz. Yakınınızda her zaman bir havlu veya mendil, bir poşet bulundurabilirsiniz. Eğer masanız mutfağa veya tuvalete yakınsa yöneticinizden sizi daha havadar bir masaya geçirmesini isteyebilirsiniz. Eğer tüm çabalarınıza rağmen yoğun mide bulantılarınızı engelleyemiyorsanız kendinizi kötü hissettiğiniz günlerde rapor alarak evde dinlenmeyi deneyebilirsiniz. Çoğu hanımda mide bulantıları hamileliğin üçüncü ayından sonra yok olmaktadır.

İşyerinde nasıl daha rahat edebilirim?

Çalışma şartlarınız çok hafif olsa bile kendinize daha rahat bir çalışma ortamı yaratma ihtiyacı duyacaksınız. İşte size birkaç öneri;

 • Molalar verin. Eğer uzun süre olduğunuz yerde ayakta durmak zorundaysanız zaman zaman oturup ayaklarınızı havaya kaldırın veya biraz yürüyün. Bu şekilde bacak kaslarını çalıştırı ve dolaşıma yardımcı olursunuz. Eğer sürekli oturuyorsanız her iki saatte bir kalkıp biraz yürüyün. Ayakta olduğunuz sürede birkaç hafif egzersiz hareketi yapabilirsiniz. Ancak sırtınıza dikkat edin.
 • Rahat ayakkabılar ve bol giysileri tercih edin. Hamileler için özel üretilen taytları ve çorapları tercih edersenz şişlik ve varis riskini de düşürmüş olursunuz.
 • Bolca su için. Masanızda sürekli büyük bir bardak su bulundurun ve için. Bu sayede tuvalete gitmeniz de gerekecek ve yürüme fırsatınız olacaktır.
 • Yanınızda atıştırmalık birşeyler bulundurun. Bu sayede kan şekerinizin düşmesini engeller ve bulantıları da azaltabilirsiniz. Yemeklerde lifli gıdaları tercih edin.
 • Hamile bayanlar sıkça ellerinde uyuşma hissedebilirler. Çalışma alanınızı daha rahat hale getirin. Sık sık ellerinizi bileklerinizden döndürerek bu problemi engelleyebilirsiniz.
 • Stresi elinizden geldiğince azaltın. Ara sıra kulaklıkla rahatlatıcı müzikler dinleyerek, derin derin nefes alarak ve gözlerinizi kaptarak rahatlayın. Hamilelik döneminde işkolikliğin yeri yoktur.
 • Fazla mesaiden kaçının. Özellikle fiziksel aktivite gerektiren bir işte çalışıyorsanız.
 • Eğer iş arkadaşlarınız size yardım etmek isterlerse onlara izin verin. Hamileliğiniz süresince bazen kendinizi yorgun hissetmeniz veya moral bozukluğu yaşamanız çok normaldir. Hiçbir şey yokmuş gibi davranmayın.

Patronum bana kötü davranıyor. Ne yapabilirim?

Bazı yöneticiler hamile çalışanlarını iyi anlayarak onlara yardım ederler. Bazı yöneticiler ise bu durumdan hoşnut olmayıp hamile çalışanlarına karşı istenmeyen davranışlar sergileyebilirler. İstenmeyen davranışta bulunmak sadece zor işler vermek anlamına gelmez, size karşı tavırlarında bir değişiklik varsa suç işliyor demektir. Unutmayın hamile çalışanlar kanunlarca korunmaktadır.

Tüm kanuni önlemlere rağmen, bu tür davranışlarla karşılaşırsanız moraliniz bozulabilir ve strese girebilirsiniz. En önemli şeyin sizin ve bebeğinizin sağlığı olduğunu unutmayın. Gerekirse işten ayrılabilir, avukatınız aracılığı ile hakkınızı arayabilirsiniz.

Yöneticiniz hamileliğiniz süresince sizi daha ratah koşullarda çalıştırmak veya işinizi kolaylaştırmak zorunda değildir. Ancak size karşı davranışlarını değiştirip hamileliğinizden memnun olmadığını belli ediyorsa onları uyarmaktan kaçınmayın. İçinizde tutmak sadece size zarar verecektir.

Günün Tarifi
Ispanaklı Poğaça
Pişirme süresi: 20 dk
Porsiyon: 6
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Çocuğun boyu metre ile ölçülürse ömrü kısa olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu