Gebelikte kasık ve bel ağrıları

Etiketler:
Gebelikte kasık ve bel ağrıları

Gebeliğiniz boyunca kasıklarınızda, kalçalarda veya belinizde sancı hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, gebelikte eklemlerin su tutarak yumuşaması ve gevşemesidir.

Kasık ağrıları

Kasık ağrısının bir nedeni de rahmi yerinde tutan bağlardan biri olan yuvarlak bağın (ligamentum rotundum) rahim büyüdükçe gerilmesidir. Bu, kendini bir yanda başlayan ve kasığa doğru inen keskin sancı şekline gösterir. Ilık bir banyo gevşemenize ve sancının hafiflemesine yardımcı olur. Sancı devam eder ya da şiddetlenirse doktorunuza danışmanız önerilir. Çünkü bazen bu tür sancılar düşükle, idrar yollarındaki iltihapla ya da gebeliğin ilerleyen dönemlerinde erken doğum tehlikesiyle ilgili olabilir.

Uzun süre ayakta kaldığınızda ya da ağır bir iş yaptıktan sonra ağrılarınız artabilir. Bu nedenle, ev işi yaparken ya da iş yerinizde uzun süre ayakta kalmamaya çalışın. Fırsat buldukça dinlenin.

Bel ağrıları

Hamile kadınları en çok rahatsız eden durumlardan bir tanesi de bel ağrılarıdır. Özellikle hamileliğin ilerleyen haftalarında belim ağrımıyor diyen anne adayı neredeyse yoktur. Gebelikte bel ağrısının çeşitli sebepleri vardır. Her şeyden önce, gittikçe büyüyen rahim ve içindeki bebek vücudun ağırlık merkezini değiştirir. Sırt ve bel kaslarının gerilmesi ve gebelik hormonlarına bağlı olarak leğen kemiğindeki eklemlerin gevşemesi de bel ağrılarının oluşmasına katkıda bulunur.

Hamilelikte bel ağrıları için öneriler

1. Evde veya işyerinde otururken, yolculuk yaparken, belinizi destekleyici küçük bir yastık kullanın.
2. Ağır şeyler kaldırmayın.
3. Yerden bir şeyler toplarken ya da bir şey kaldırırken daima dizleriniz büküp çömelin.
4. Alçak topuklu (dümdüz değil) ayakkabılar giyin.
5. Gece yatarken bacaklarınızı ve belinizi destekleyici küçük yastıklar kullanın. Dizlerinizi karnınıza çekip bacaklarınızın arasına küçük yastık koyarsanız daha rahat uyursunuz.
6. Banyo, duş, sıcak havlu gibi uygulamalar rahatlatır.
7. Ani vücut hareketlerinden kaçınmanız önerilir.

Günün Tarifi
Sıcak Çikolata
Pişirme süresi: 10 dk
Porsiyon: 6
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Hamilelik döneminde güzelleşen kadının oğlu olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu