Gebelikte unutkanlık problemi

Etiketler:
Gebelikte unutkanlık problemi

Birçok anne hamilelikleri süresince kısa dönemli hafızalarının zayıfladığından bahsetmektedir. Özellikle ilk ve üçüncü üç aylık dönemlerde.

Aslında bu durum oldukça mantıklıdır, ilk üç aylık dönemde doğacak olan çocuğunuz için endişeli ve içinde bulunduğunuz macera dolayısıyla dikkatiniz dağılmış olabilir. Ayrıca bir çok hormonal değişikliğe maruz kalırsınız. Üçüncü üç aylık dönemde ise doğum yaklaştığından işin ciddiyeti ve üzerinizdeki baskı artar, bu yüzden bazı şeyleri aklınızda tutamamanız çok normaldir.

Neden kendimi çok dalgın hissediyorum?

Bu konudaki araştırmalar oldukça sığ ve yetersizdir. Yani aslında gerçekten ne olduğunu kimse bilmiyor. Bazı araştırmalar sonucunda hamilelik süresince hafızanın zayıfladığı kanısın varılırken bazılarında hamile olan ve olmayan bayanlar arasında herhangi bir farka rastlanmamıştır.

Bir çalışmada ise sadece üçüncü üç aylık dönemde hafıza gerilemesi problemi yaşanabileceği sonucuna varılmıştır. Yani sizinde fark edebileceğiniz gibi bu konu halen karanlıkta kalmış haldedir. Kendinizi daha unutkan hissediyorsanız bu durumun sadece düşünceden ibaret olması da mümkündür.

Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı?

Hafızanızı güçlendirmek için stratejiler geliştirebilirsiniz. Hatırlamaya çalıştığınız birşey varsa ve zorlanıyorsanız yaptığınız işi bırakıp o konuya odaklanmayı deneyebilirsiniz. Bu hatırlamanız bazen birkaç dakika sürebilir veya düşünmeyi bıraktıktan bir süre sonra aniden hatırlayabilirsiniz. Odaklanmaya çalışmak faydalıdır.

Yanınızda küçük bir not defteri taşımayı deneyebilirsiniz. Sürekli ihtiyaç duyduğunuz anahtar, kumanda gibi eşyaları belirli bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Eğer bu ilk hamileliğinizse, kendinize daha fazla zaman ayırın. Uzun banyolar (ama çok sıcak değil) ve yemekler, uzun okuma seansları gibi.Unutkanlık daha ciddi bir problemin işareti olabilir mi?

Yalnız başına hayır. Ancak, ciddi konsantrasyon problemleri yaşıyorsanız veya moral seviyeniz oldukça düşükse ve bu durmu uzun süredir yaşıyorsanız depresyon problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda doktorunuza bundan bahsetmeli ve sizi yönlendirmesini istemelisiniz.

Günün Tarifi
Kumru Poğaça
Pişirme süresi: 40 dak.
Porsiyon: 10
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Hamile kadın gece mehtaba bakarsa çocuğu ay gibi güzel olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu