Hamile kalmayı denemeden önce eşinizin yapması gereken 10 şey

Etiketler:
Hamile kalmayı denemeden önce eşinizin yapması gereken 10 şey

Muhtemelen erkekleri hamilelik öncesi ile ilgili bilgi veren kitapaları incelerken, internetten bu konuda araştırma yaparken, gerekli vitamin ve mineralleri depolamaya çalışırken veya doğacak bebeklerine zarar verebilecek gizli tehlikelerden kaçınırken göremezsiniz. Bir çift, çocuk yapmaya çalışırken tüm dikkat kadının üzerindedir ancak erkekler de aynı derecede sorumludurlar. Eğer baba olmayı düşünüyorsanız, aşağıda eşiniz ile birlikte daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için yapmanız gerekenlerin bir listesini bulabilirsiniz.

Sağlık kontrolünden geçin

Doktorunuzdan bir randevu alın ve özellikle kronik bir hastalığınız varsa veya erekte olma, boşalma veya cinsel isteksizlik problemleri yaşıyorsanız gerekli olan tedaviyi görmeniz gerekir. Belirli ilaçlar (steroit ve hormonlar dahil olmak üzere yüksek kan basıncı ilaçları, bazı antibiyotikler ve mantar ilaçları, kalın bağırsak ve midede oluşan ülser tedavisinde kullanılan ilaçlar) spermlerin sayısını ya da kalitesini etkileyebilirler. Çoğu durumda ilaç kullanımı bırakıldığında kötü etkiler ortadan kalkar. Doktorunuzla baba olma düşünceniz hakkında konuşun ve kötü etkisi olanlar yerine farklı ilaçlar kullanıp kullanamayacağınızı öğrenin.

Vücut geliştirmede kullanılan bazı ilaçların sperm sayısını azalttığı ve testisleri küçülttüğü ortaya konmuştur. Reçeteli veya reçetesiz olarak kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin.

Ayrıca, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon riskini taşıdığınızı düşünüyorsanız bu konuyu da doktorunuzla paylaşmanız çok önemlidir. Bu tip enfeksiyonlar erkeklerde üreme verimsizliğine neden olabilir, bu yüzden test yaptırmanız ve gerekirse tedavi görmeniz gerekecektir.

Doktorunuzla ailenizin sağlık geçmişi hakkında da görüşebilirsiniz. Ailenizde daha önce doğum kusurları, genetik bozukluklar, zeka geriliği veya diğer gelişimsel gecikmelerden herhangi biri görüldüyse, eşinizle birlikte, ne gibi risklerle karşı karşıya olduğunuz ve hangi testlerden geçmeniz gerektiği hakkında bilgi almalısınız.

Son olarak, iş yerinizde karşılaşabileceğiniz tehlikelerle ilgili doktorunuzun tavsiyelerine başvurabilirsiniz. Böcek ilaçları, ağır metaller ve organik çözücülere maruz kalmak sperm sayısı ve kalitesini etkileyebilir.

Ailenizin sağlık geçmişini inceleyin

Ailenizin sağlık tarihini öğrenmeniz önemlidir. Bu yüzden bilgi almak için ebeveynlerinizi, kardeşlerinizi ve akrabalarınızı arayın. Çocuk sahibi olma çalışmalarınız hakkında bilgi vermek istemiyorsanız yeni bir doktora gittiğinizi ve bu bilgileri kendisinin istediğini söyleyebilirsiniz. Yapılacak en önemli şey ailenizde herhangi birinde down sendromu, orak hücre anemisi, Tay-Sachs hastalığı veya kanama hastalıkları gibi rahatsızlıkların görülüp görülmediğini öğrenmenizdir. Akrabalarınız arasında zeka geriliği veya diğer gelişimsel gecikmeler ya da kalp ve sinir yolu kusurları gibi doğuştan gelen anatomik rahatsızlıklar olup olmadığı hakkında bilgi almanızda da fayda var.

Buzdolabınızı sağlıklı yiyecekler ile doldurun

Eşiniz tavuk ve haşlanmış sebzelerle beslenirken siz istediğinizi yiyebileceğinizi sanıyorsanız tekrar düşünün. sağlıklı bir diyet hem eşinizin diyetine daha kolay alışmasını sağlar hem de sperm kalitenizi yükseltir.

Araştırmalar, yetersiz ve yanlış beslenmenin sperm sayısı ve kalitesini etkilediğini ortaya koyuyor. Örneğin, folik asit eksikliği olan erkeklerde sperm sayısının normale göre daha az olduğu tespit edilmiştir. Günlük ihtiyacınız olan 400 mikrogramı kahvaltıda yiyebileceğiniz tahıllı ürünlerden, yeşil yapraklı sebzelerden, baklagillerden ve portakal suyundan karşılayabilirsiniz. Yalnızca emin olmak için belirtmek gerekirse, folik asit takviyesi ya da multi-vitamin kullanımı vücuda zarar vermez. Uzmanlar, sperm sayısı düşük olan ya da sperm fonksiyonları yetersiz olan erkekler için antioksidan ve aminoasit gibi L-arjinin içeren multi-vitamin takviyesini de tavsiye ediyorlar.

Çinko, önem verilmesi gereken diğer bir besleyici maddedir. Birçok araştırma kısa süreli çinko eksikliklerinin bile sperm ve testesteron seviyelerini azaltabileceğini göstermiştir. Ek olarak, bu mineraldeki eksikliğin folik asit alımı ve metabolizmasını engelleyebileceği de belirtilmektedir. Yani vücudunuzda çinko eksikse, folik asit takviyesini de boş yere alıyorsunuz demektir. Et, deniz ürünleri ve yumurta yemek, bir günde alınması gereken 11 miligram çinko miktarını karşılamanın en iyi yoludur ve çoğu multi-vitamin de bu minerali içerir.

Sperm hareketliliğini artıran C vitaminini de unutmamak gerekir. Portakal, kavun, kivi, mandalina ve greyfurt gibi meyveler C vitamini almanın en kolay yoludur. Brokoli, kuşkunmaz ve dolma biber de diğer seçeneklerdir.

Partiye hayır deyin

Çocuk yapma girişimlerine başladığınızda eşiniz için parti bitmiştir. Ya sizin için? Aynı durum sizin için de geçerli. Spermler de yumurtalar kadar tütün, alkol ve uyuşturucudan etkilenir. Araştırmalar bu üçlünün sperm sayısını ve hareketliliğini önemli ölçüde etkiledini söylüyor. Bu durum, marihuana ve kokain gibi uyuştutucu maddeleri ile birlikte sigara ve alkol kullanımını da tamamen bırakmanız anlamına geliyor. Ayrıca bu kötü alışkanlıklardan krutulmanız ailenizin geleceği için de önemlidir. Sigara içmek, hem eşiniz hem de çocuklarınız için doğum öncesinde ve sonrasında zararlıdır. Alkol kullanımını bırakmanız için ise tek sebep azalan sperm sayısı değildir. Araştırmalarda, doğumdan önce, ayın her günü içki içen baba adaylarının normalden ortalama 185 gram daha zayıf bebeklere sahip olduğu ispatlanmıştır. Düşük kiloda doğum, çocuğunuzun sağlığını ve geri kalan hayatını etkileyebilen bir sorundur.

İşyerinizi tehlikelere karşı kontrol edin

İşyerinzde sperm üretiminizi etkileyebilecek gizli bir tehlike bulunuyor olabilir. Kuru temizlemelerde, araç tamir atölyelerinde ve böcek ilaçlarında bulunan organik çözücüler gibi kimyasallara düzenli olarak maruz kalmanız dölleme yeteneğinizi etkileyebilir. Bu kimyasallar, spermlerin yapısını bozarak erken doğuma veya kusurlu doğumlara yol açabilirler. Spermlerin tam olarak gelişip olgunlaşması için üç aylık bir süre gerektiği için, bu kimyasallarla olan ilişkinizi denemelere başlamadan en az üç ay önce gözden geçirmeniz gerekir.

Bütçeniz hakkında bir uzmanla görüşün

bebeğiniz için yapacağınız harcamalar doğum öncesinden başlar. ABD′de yapılan araştırmaya göre, yılda 43 bin ila 72 bin dolar arasında kazanca sahip aileler çocukları 17 yaşına gelene kadar ortalama 190 bin dolar harcarlar. Uzun lafın kısası, nasıl daha fazla birikim yapabileceğiniz hakkında konunun uzmanlarıyla görüşmenizi öneririz. Sürekli birlikte çalıştığınız bankanızın bireysel müşteri temsilcileri ilk durağınız olabilir.

Birkaç boxer alın

Slip ile boxer üzerine olan düşünceler farklılık gösteriyor. Bazıları, testislerin slip içerisinde çok fazla ısındığından sperm üretiminin olumsuz etkilendiğini savunuyor. Diğerleri ise sperm sayısında herhangi bir sorun olmadıkça bu konu hakkında endişelenmeye gerek olmadığını söylüyor. Her ihtimale karşı slip yerine boxer giymeyi tercih etmeye başlayabilirsiniz.

Sıcak banyodan uzak durun

Sıcak banyo ve özellikle sauna, hamam gibi mekanları aklınızdan çıkarmaya başlasanız iyi olur. Isı spermleri öldürür. Spermlerin yeniden oluşması için 3 ay gerektiğinden eşiniz bu durumdan pek de memnun kalmayacaktır. Testisler en iyi 35 derecede üretim yaparlar. Zaten bu yüzden vücudun dışındadırlar.

Bisiklet sürme konusunda bilinçlenin

Sert bisiklet selesi üzerinde saatlerce oturmanın olumsuz etkilerinden bahseden araştırmalar çok sık bisiklet sürmeyenleri korkutmamalıdır. Dikkat etmesi gerekenler, haftanın 6 günü bisiklet üzerinde 2 saatten fazla kalanlardır. Bu sıklıkta bisiklet sürmek, üreme organına ve testislere zarar verebilir. Daha seyrek bisiklet kullanıyorsanız her ihtimale karşı selenizi daha yumuşağı ile değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Rahatlayın

Çocuk sahibi olmaya çalışmak gerçekten heyecan verici bir iş olmasına rağmen, hamileliğin herçekleşmesi için uzun denemeler gerektiğinde bu durum stres verici bir durum haline gelebilir. Rahatlamak ve yorgunluğunuzu atmak için zaman ayırın. Yüzmeye gidin, gezintiye çıkın... Bu gibi aktiviteler sperm kalitenizi yükseltmez ama süreci daha eğlenceli hale getirebilir.

Günün Tarifi
Kaymaklı Ayva Tatlısı
Pişirme süresi: 45 dk
Porsiyon: 6
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Klasik müzik dinletilen bebekler ilerde daha zeki olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu