Hamilelik şekeri ve şeker yüklemesi

Etiketler:
Hamilelik şekeri ve şeker yüklemesi

Hamilelikte fetusun ihtiyaçlarının karşılanması ve gelişiminin sağlıklı devam ettirilebilmesi için anne adayında pek çok hormonel değişiklikler meydana gelir. Sağlıklı bir kadın bu süreçteki hormonel değişikliklerden olumsuz etkilenmez, ancak belli risk gurubundaki anne adaylarında bu süreç hem kendi sağlıkları hem de bebekleri için sorun oluşturabilir.

Hamilelilk döneminde bebeğin glukoz ihtiyacının karşılanabilmesi için anne vücudunda insülin direnci oluşturulur ve sağlıklı bir hamilelik sonrasında bu durum kendiliğinden düzelir.

Hamilelik şekeri, hamilelik döneminde başlayan bir çeşit şeker hastalığıdır. Genelde hamileliğin beşinci ve altıncı aylarında (24-28. Haftalar) ortaya çıkar ve genellikle doğum sonraı ortadan kaybolur. Hamilelik şekerinin anlamı vücudumuzun şekeri gerektiği şekilde kullanmamasından kaynaklı kan şekeri değerlerinin normalin üstüne çıkmasıdır. Hastalığın tespiti için habileliğin 24. -28. Haftalarında glukoz yüklemesi ile test yapılmasında fayda vardır. Ancak bazı risk gurubundaki anne adaylarında 24-28. Haftalar beklenmeden şeker yüklemesi testi yaptırılmalıdır.

Hamilelik şekeri için risk faktörleri

  • Aşırı kilo
  • Ailede şeker hastalığı bulunması
  • 30 yaşın üzerinde olma
  • Önceki hamilelikte şeker hastalığı olması
  • Nedeni bilinmeyen gebelik kaybı
  • Daha önce iri bebek doğurma

bu faktörlerin bilindiği anne adaylarının hastalığın gelişmesi açısından daha yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Şeker yükleme testi

Şeker yükleme testi hamileliğin 24-28. Haftalarında yapılır. Anne adayına 50 gr glukoz içirilir ve bir saat sonra kan glukoz düzeyi kontrol edilir. Eğer glukoz düzeyi 140 mg/dl altında ise hamilelik şekeri yoktur. Ancak üzerinde çıkması durumunda 3 saatlik 100 gr glukoz ile yapılması gerekir. 3 saatlik yükleme sonucunda hamilelik şekerinin olup olmadığı netleşir. Şeker yüklemesinden sonra anne adayının aşırı fiziksel aktivitede bulunmamsı ve hiçbirşey yeyip içmemesi sonuçların doğru çıkması için önemlidir.

Hamilelik şekerinin bebeğe etkileri

Hamilelik şekeri hem anne adayı hem de bebek için olumsuz sonuçlar doğurur. Eğer yüksek şeker seviyesi kontrol altına alınmaz ise doğumda sorun yaşama riskini arttırır. Bebeğin doğum ağırlığında artış olması doğumu sizin ve bebeğiniz için zorlaştırabilir. Doğum sonrasında bebeğin kan şekerinin düşmesi, akciğerin tam gelişmemesine bağlı solunum güçlüğü, bebek kanında kalsiyum düzseyinin düşmesi ve sarılık bebekte görülebilecek ciddi sorunlardır. Ayrıca bu bebekler ileri yıllarda şeker ve kalp hastalıklarıyla karşı karşıya kalabilirler.Beslenme alışkanlıklarım değişecek mi?

Şeker yüklemesi testi yapılıp, tanı konulan anne adaylarına kilolarına göre düzenlenmiş, ana besin öğelerini hamileliğe göre uygun oranlarda içeren bir diyet önerilmektedir. Ayrıca kan şekeri düzeyleri düzenli olarak kontrol edilmektedir. Hamilelik şekeri bulunan anne adaylarından bazı gıdaları beslenmelerinden çıkarması istenebilir. Özellikle dondurma, şerbetli tatlılar, kurabiyeler, çikolata gibi şeker bakımından zengin gıdalar uzak durularak, doğal şeker içeren meyvelere ağırlık verilmesi gerekebilir. Beyaz undan yapılan makarna veya beyaz pirinç yerine anne ve bebeği için çok daha yararlı bulgur, kepekli makarna veya esmer pirinç tercih edilmelidir. Doktorunuz bu değişiklikleri bir diyetisyen yardımıyla yapmanızı isteyebilir.

Egzersiz ne kadar önemli?

Hamilelik şekerinde egzersiz kan şekeri seviyesinin normal düzeyde tutulmasında önemli bir yer tutmaktadır. Doktorunuz sizin ve bebeğiniz için güvenli olan egzersizi düzenli olarak yapmanızı önerecektir. Yürüyüş hamileler için en kolay ve güvenli egzersizdir. Yüzme ve diğer egzersiz çeşitleri de güvenli olan seviyelerde yapılabilir. Egzersizi ne kadar sık yaparsanız kan şekeri seviyenizi kontrol altına almanızda o derece kolay olacaktır. Ancak egzersiz yaparken kendinizi zorlamamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Günün Tarifi
Ayran Çorbası(Arap Şehriyeli)
Pişirme süresi: 40 dak.
Porsiyon: 6
Zorluk: Kolay
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Hamileyken yumurta yiyen kadının çocuğu haylaz olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu