Hamilelikte iştahsızlık, baş dönmesi ve halsizlik

Etiketler:
Hamilelikte iştahsızlık, baş dönmesi ve halsizlik

Hamileliğin ilk yarısında iştahsızlık problemi sıklıkla görülen bir durumdur. Doğru dürüst beslenemediğini düşünen anne adayı bebeğinin sağlıklı bir şekilde gelişemeyeceğinden endişe duyabilir. Bu durum da daha çok strese girmesine ve iştahının azalmasına neden olur. Tüberküloz, kronik böbrek hastalığı gibi altta yatan ciddi bir sağlık problemi olmadıkça iştahsızlığa kafanızı takıp hep o yönde odaklanmanızın bir yararı yoktur. Genellikle 20. haftadan sonra gebeliğe bağlı metabolik değişiklikler dengeye oturur ve kilo almaya başlarsınız.

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişip gelişmediğini en iyi saptayan yöntem doğrudan ultrasonla bebeğin vücudunun ölçülmesidir. Bu yöntemle, gebeliğin içinde bulunulan haftasına göre gerekli olan normal değerlerle karşılaştırmak mümkün olur. Bu nedenle, çevrenizdeki kimselerin “karnın normalden küçük, eğer iyi beslenemezsen bebek de küçük olur” sözlerine aldırış etmeden doktorunuzun vermiş olduğu ultrason raporlarına göre hareket etmelisiniz. Şunu da hatırlatmakta yarar var; unutmayalım ki bebeliğin sağlıklı gelişimini engelleyecek pek çok durum annenin iştahı yerindeyken de ortaya çıkabilir. Olası bir takım problemlerle karşılaşmamak ya da bu problemlere zamanında müdahale edilebilmesi için hamilelik süresinde düzenli aralıklarla doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

Baş dönmesi ve halsizlik problemleri

Hamileliğinizin özellikle ilk haftalarında genel bir halsizlik, uyku hali, baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi rahatsızlık veren belirtilere sıkça rastlanabilir. Bu şikayetlerin sebepleri gebelikte oluşan hormonsal değişiklikler ve tansiyonun bu dönemde düşme eğiliminde olmasında bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Tansiyonun düşük olması size ya da bebeğinize bir zarar vermez. Ancak yataktan ani kalkış ve merdiven çıkışlarında, uzun süre ayakta kalışlarda ve sıcaklarda alışveriş yaparken, dolaşırken baygınlık hissine, göz kararmasına, hatta düşüp bayılmalara neden olabilir. Bu nedenle kendinizi yorgun ve bitkin hissettiğiniz zamanlarda mümkünse ayaklarınızı kalp hizasında uzatarak dinlenin, ani kalkışlardan ve vücudu yoran hareketlerden sakının. Şayet baygınlık hissi, halsizlik, çarpıntı devam ederse doktorunuza başvurunuz.

Günün Tarifi
Şekerpare
Pişirme süresi: 40 dk
Porsiyon: 8
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Hamileyken yumurta yiyen kadının çocuğu haylaz olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu