Etiketler:
Hamilelikte Jinekolojik Muayene

Hamilelikte jinekolojik muayene

Hamilelikte jinekolojik muayenenin zararlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Herhangi bir şikayetiniz olmasa bile, jinekolojik muayene şarttır. Hamilelik döneminde yapılan jinekolojik muayenede, papsmear testi yapılır, herhangi bir enfeksiyonun var olup olmadığı araştırılır. Ayrıca genital bölgede doğumu riskli kılması olası sorunların saptanması da yapılmaktadır. Bazı bayanlar, gebelik döneminde yapılan jinekolojik muayenenin bebeğe zarar vereceğini düşünür , endişeye kapılır ve muayeneden vazgeçer. Fakat bu endişeler yersizdir ve doktorlar gereksiz yere muayene etmeyeceklerini gebe bayanlara anlatırlar.

Hamileliğin ilk üç ayında, bebeğin sağlığını ve gelişini değerlendirmek adına ultrasonografi ve jinekolojik muayene şarttır. Jinekolojik muayene bebeğe herhangi bir zarar vermemekle birlikte, düşük riskini de arttırmaz, bu yüzden güvenli sayılmaktadır.

Gebelikte en sık rastlanılan sorunlardan biri de vajinal akıntılardır. Vajinal akıntıların ve kanamaların normal olup olmadıklarının saptanabilmesi adına jinekolojik muaeyene ihtiyaç duyulur.

Hamilelikten önce smear testi yapılmamış ise, smear alınması için jinekolojik muayene yapılır. Bu işlem oldukça basittir. Vajina girişinden alınan akıntı örneği, labarotuar ortamında değerlendirilir ve oluşması olası sorunlar değerlendirilir.

Hamileliğin ilerleyen aylarında, bebeğin duruşunu öğrenmek, rahim ağzının açıklığını görmek ve rahim kanalının doğuma uygun olup olmadığını değerlendirmek için gebelikte jinekolojik muaeyene yapılması şarttır.

Günün Tarifi
Dereotlu Haydari
Pişirme süresi: Pişirilmez
Porsiyon: 6
Zorluk: Kolay
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Çocuğun kırkı çıkmadan tırnağı kesilirse ya arsız ya da hırsız olur
neokur.com - Kitap sosyal platformu