Hızlı ve kolay hamile kalmak için ipuçları

Etiketler:
Hızlı ve kolay hamile kalmak için ipuçları

Hamile kalmak için gerçekten istekli olabilirsiniz ya da bebeğinizin belirli bir zamanda doğmasını arzulayabilirsiniz. Denemeye başladıktan kısa bir süre hamile kalabilmenizi daha mümkün kılacak 6 önemli konudan bahsedeceğiz.

(Hamile kalmaya denemelerine başlamadan önce ayda en azından bir defa folik asit almaya başlarsanız, belirli doğum kusurları riskini önemli derecede azaltırsınız. Bebeğinizin hayata sağlıklı bir şekilde başlaması için neler yapabileceğinizi öğrenin.)

Ovulasyon dönemlerinizi öğrenin

Hızlı bir şekildeki hamile kalabilmenin en büyük sırrı ovulasyon (yumurtlama) döneminizin ne zaman olduğunu bilmenizdir (Bu dönemde yumurtalığınızdan bir yumurta bırakılır.) Yumurtayı bir boğa gözü ve spermleri ok olarak düşünün. Hamile kalabilmeniz için oklardan birinin boğanın gözüne isabet etmesi gerekir.

Kadınların çoğu bu dönemde bir yumurta bıraktığı için cinsel ilişkinin hamilelikle sonuçlanabileceği yalnızca birkaç gün bulunmaktadır. Ne zaman yumurta bıraktığınızı bilmeniz bilinçsizce hamile kalmaya çalışmanızı önleyerek harekete geçmek için uygun zamanı bulmanıza yardım edecektir.

Birkaç farklı yöntem kullanarak ovulasyon döneminizi belirleyebilirsiniz. Makalemizde ovulasyon döneminin tahminiyle ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Birkaç aydır adet dönemlerinizin düzensiz olduğunu fark ettiyseniz, ovulasyon döneminizin ne zaman olduğunu tam olarak belirleyemeyebilirsiniz. Tavsiye almak için doktorunuza danışınız.

Doğru zamanda harekete geçin

Yumurtanızın ne zaman bırakılacağını öğrendiğiniz zaman en doğurgan günlerinizde, ovulasyondan önceki 3 gün ve ovulasyon günü boyunca, seks yapmayı planlayabilirsiniz. (Seks yapmaya biraz geç başlamanız sorun olmayacaktır. Bazı kadınlar ovulasyondan 6 gün önce yapılan seks ile hamile kalabilirler.) Bebek yapabilmek için yeterince zamanız bulunuyor, çünkü sperm vücudunuzda 5-6 gün canlı kalabilir. Yani, pazartesi günü seks yaptıysanız, sperm yumurtaya ulaşmak için Perşembe belki de Pazar gününe kadar bile döl yatağınızda kalabilir.

Doğurgan olduğunuz dönemin ne zaman geleceğinden emin değilseniz, yapacağınız şey basit: Her gün seks yapın. Bu kadar sık seks yapmak, ne zaman yumurta bırakırsanız bırakın dölyatağınızda her gün harekete geçmeyi bekleyen sağlık spermlerin bulunması anlamına gelir. (Eğer çok daha sık seks yapmak isterseniz de sorun olmaz. Bu daha hızlı hamile kalmanızı sağlamaz, ama herhangi bir problemle de karşılaşmazsınız.

Diğer bir ipucu: Eğer cinsel ilişki için en doğurgan gününüze kadar bekleyecekseniz, seks yapmadığınız dönemin çok da fazla uzamadığından emin olunuz. Doğurgan olduğunuz bu dönemden önceki günlerde eşinizin en azında bir kere cinsel boşalma yaşaması gerekir. Bu olmadığında, eşinizin vücudunda ölü spermler kalmış olabilir ve bu spermlerle hamile kalamazsınız.

Seks yaptıktan sonra uzanın

Aslını bakıldığında, spermlerin dışarı sızmasını önlemek için cinsel ilişkiden sonra sırtüstü uzanmanın, spermin yumurtaya başarılı bir şekilde ulaşarak yumurtayı dölleyebilme şansını artırıp arttırmadığını kimse uzun bir zamandır bilmiyordu.

Şimdi ise yatay bir şekilde uzanmanın faydalı olabileceğine inanmanız için bir sebep var. 2009 yılında Amsterdam’daki araştırmacılar, suni döllenme olduktan sonra (yani, sperm doktor tarafından rahme yerleştirildiğinde) 15 dakika boyunca düz bir şekilde uzanan kadınların yüzde 50 daha şanslı olduğunu buldu.

Aynı şeyin cinsel ilişki için geçerli olup olmadığından emin olamasak da bu araştırma seks yaptıktan sonra sabit kalmanın spermlerin yumurtaya ulaşmasında yardımcı olabileceğini savunuyor. Sonuç olarak, bunu denediğinizde hiçbir şey kaybetmezsiniz.

Bu süreçten zevk alın

Eğer hamile kalma konusunda aceleciyseniz, kendinizi gergin bir halde bulabilirsiniz. Bu normal bir durum olmasına rağmen stressiz kalmanız hamile kalma şansınızı artırmanız için önemlidir. Ovulasyon hormonlarını düzenleyen beyindeki salgı bezi Hipotalamus stresli olduğunuzda işlevini yerine getiremez ve yumurta bırakmanız gecikebilir ya da bu ovulasyon döneminde hiç yumurta bırakamayabilirsiniz.

Bu yüzden, hamile kalma sürecinden zevk almak için elinizden geleni yapın. ‘Hamile kalmalıyım’ düşüncesine kapılmak yerine seks hayatından zevk almanız hamile kalma şansınızı gerçekten artıracaktır. Eğer siz de bu sürecin zevkli olmasını istiyorsanız, iyi bir haberimiz var: bebek yapabilmek için diğerlerine göre daha etkili olan tek bir ilişki pozisyonu yoktur.)

Sağlıklı sperm için uygun zemin hazırlayın

Spermler sağlıklı, güçlü ve miktarca fazla olduklarında yumurtayı dölleme potansiyelleri daha fazladır. Eşinizin sperm hareketliliğini koruması için yapabileceği birçok şey vardır:

  • Alkol kullanmayı kesin (araştırmalar günlük olarak alkol kullanımının testesteron hormonu seviyesini ve sperm sayısını düşürebileceğini, öte yandan sağlıksız sperm sayısını ise artırabileceğini gösteriyor.
  • Tütün ve uyuşturucu kullanmayın (bu maddeler sperm hareketliliğin azalmasına neden olabilir.)
  • Spermlerin miktarını, gücünü ve hareketliliğini arttıran çinko, folik asit, kalsiyum, C ve D vitaminleri gibi belirli besin maddelerinden yeterince alın.
  • Sıcak küvet, sahuna ve sıcak duştan uzak durun, çünkü ısı spermleri öldürür. Testisler, normal vücut sıcaklığının birkaç derece altında daha iyi fonksiyon gösterirler.

Eşiniz bu değişiklikleri ne kadar çabuk uygularsa, o kadar yararınıza olur: Spermin gelişmesi biraz zaman alabilir, bu yüzden eşinizin yapacağı değişiklikler 3 ay kadar sonra daha iyi sonuç verecektir.

Bedensel olarak hazır hale gelin

Değerli Anademi.com üyeleri, vücudunuz ilişki için hazır hale geldiğinde, daha sağlıklı bir hamileliğe sahip olma ihtimaliniz artar. Vücut şeklinizin bebek yapmak için uygun olup olmadığını ve hangi değişiklerin işinize yarayacağını öğrenmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Hamilelik öncesi kontrol için doktorunuzdan randevu alın. Hemen randevu alamayabilirsiniz ya da herhangi bir sağlık konusunu anında çözemeyebilirsiniz, ama bu adımları atmak uzun vadede daha hızlı hamile kalmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer yapabiliyorsanız, bu süreçte alkol, uyuşturucu ve sigara kullanımını bırakın, çünkü bunlar doğurganlığa zarar verir. (Fetüs için zararlı olduğundan bahsetme gereği bile duymuyoruz.) Kafein alımını da kesmeye çalışın: Günde iki ya da üç bardaktan daha fazla kahve içilmesi hamilelik şansının azalmasıyla ilişkilendiriliyor.

Yardım istemeden önce ne kadar denemeliyiz?

Eğer doğal yollarla hamile kalacaksanız, üç ay içerisinde sonuca ulaşmanız oldukça muhtemeldir. 10 çiftten yaklaşık olarak 6’sı bu zaman diliminde sonuca ulaşıyor.

Bir doğum uzmanından yardım istemeden önce ne kadar süre denemeye devam etmeniz gerektiği büyük oranda yaşınıza bağlıdır. Yaşınız ilerledikçe doğurganlığınız azalır, bu yüzden 40 yaşın üzerindeyseniz, derhal bir uzmandan yardım alınız. 35 ila 40 yaş arasındaysanız, 6 ay deneyip sonuç alamadıktan sonra bir uzmanla görüşünüz. Eğer 35 yaşın altıdaysanız, yardım istemeden önce bir sene boyunca hamile kalmayı deneyebilirsiniz.

Tabi ki, kendinizde ya da eşinizde bir üreme problemi olduğundan şüphelenmek için nedeniniz varsa, daha fazla beklemeyin. Hemen doktorunuzdan bir randevu alın.

Günün Tarifi
Hamsi Kuşu
Pişirme süresi: 15 dk
Porsiyon: 4
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Erkek çocuğunun saçları kazıtılırsa ilerde kel kalmaz, saçları daha gür çıkar.
neokur.com - Kitap sosyal platformu