HPV virüsü nedir?, nasıl bulaşır?, belirtileri nelerdir?

Etiketler:
,
HPV virüsü nedir?, nasıl bulaşır?, belirtileri nelerdir?

Toplum arasında sadece kadınları etkilediği sanılan HPV virüsü erkekleri de etkileyen ve 100 den fazla çeşidi olan bir virüstür. Cinsel yolla bulaşır. Bazın türleri kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olabilmektedir. Erkeğin daha çok taşıyıcı konumunda olduğu bilinse de, virüsün bazı türleri erkek sağlığını da ciddi şekilde etkileyebilir.

HPV kavramı; “Human Popilation Virus” yani “insan siğil virüsü” nün baş harflerin meydana gelmiştir. Cinsel yolla bulaşan bu virüs, ten teması ile de bulaşabilmektedir. Virüs bir kişinin diğer bir kişinin apış arasında teması ile bulaşabilmektedir.

Nasıl Bulaşır?

Hpv virüsünün şimdiye kadar 100 den çok çeşidi tanımlanmıştır. Tanımlanan çeşitlerin 5 ve 6. Çeşitleri insanlarda sıklıkla görülebilir ve genital bölgelerde siğil olarak kendini gösterir. Bu siğiller, ellerde kollarda ve parmaklarda oluşan siğillerden farklıdır. Cinsel yolla bulaştığını söylediğimiz bu virüs, tam bir cinsel ilişki olmasa bile, virüs ten teması ile de bireyden bireye bulaşabilmektedir.

Virüs ciltteki çatlaklardan vücuda girer ve orada gelişmeye başlar. Genelde vücut bağışıklı sistemi sayesinde virüsle mücadele eder ve %90 oranında virüsü yok eder. %10 luk kısımda ise virüz uzun zaman uykuda kalabilir. Vücut direncinin kırıldığı ağır gripler, kanser hastalığı, kemoterapi uygulamaları, ağır alerjiler, derin üzüntüler gibi durumlarda ciltte siğiller halinde hastalığı oluşturmaya başlar.

Belirtileri nelerdir?

HPV virüsünün en belirgin özellikler genital bölgede çıkan kabarcığa benzeyen siğillerdir. Bazı durumlarda bu siğiller makat bölgesinde de görülebilmektedir.

Erkeklerde ve kadınlardaki etkileri nelerdir?

Virüsün erkeklerde görülen çeşitleri 6.11 ve 18. Virüslerdir. Bunlardan 6 ve 11′inci cinsler daha çok siğil yapmakta, 16 ve 18′inci cinsler de hem siğil yapmakta hem de kansere yol açabilmektedir. Bu virüse erkeklerde penis, testis, bacak arası, kasıklar, bazen penisin içinde ve mesanede rastlanabilir. Erkeklerde HPV penis kanserine neden olabilmektedir. Makat bölgesinde ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde de kanser vakaları görülmektedir. Aynı zamanda erkeklerde damar, geniz, bademcik, dil, yemek borusu ve gırtlak kanseri kanserinin de HPV virüsünden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Erkeklerde uzun süre gizli bir şekilde bulunabilen bu virüs, cinsel ilişki ve apış arası temasıyla kadınlara geçmekte ve onlarda da bacak arası, vulva, makat bölgesi, vajina, rahim ağzında rahim ağzı kanserine yol açabilmektedir.

Nasıl korunmalı?

HPV den korunmak için sadece prezervatif kullanmak yeterli olmamaktadır, Korunmanın en iyi şekli tek eşli bir cinsel hayata sahip olunmasıdır. Cinsel temas ile bulaştığı için yayılma süreci çok hızlıdır.

Hastalık belirtilerinde ne yapılmalı?

Erkekler kendilerinde siğiller, yani ciltte kabarcıklar ve pütürler gördüğünde doktora gitmeli, teşhis konulmalı ve sonra bu siğillerin en az bir tanesinden örnek alınarak tahlile yollanmalıdır. Diğer siğiller ise yakılmalıdır. Tedavide yakmak kadar dondurmak veya cerrahi olarak çıkarmak ve bazı küçük siğillerde de siğile karşı oluşturulmuş kremler sürerek tedavi mümkün olabilmektedir. HPV’nin bulaşmasıyla erkeğin kendisinde ya da ilişkide bulunduğu kadında siğil veya kanser şeklinde kendini göstermesi bazen onlarca yılı alabilmektedir. Dolayısıyla evlilikten önce bu virüsü almış bir erkeğin karısında, ileriki bir dönemde bu siğillere rastlanabilir.

Aşı  olmak işe yarar mı?

HPV aşısı, özellikle 6, 11, 16 ve 18′inci cinselere karşı etkili oluyor. 3 kez koldan yapılan aşının tamamlanması durumunda bugünkü bilgilerimize göre hayat boyu dört cinse karşı tam korunma sağlanıyor. Dolayısıyla bu aşının cinsel ilişkiye başlamamış kız veya erkeklerde yapılması durumunda gerçek korunma mümkün olacaktır.

Günün Tarifi
Mantarlı Karides Güveç
Pişirme süresi: 15 dk
Porsiyon: 4
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Çocuğun boyu metre ile ölçülürse ömrü kısa olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu