İyot nedir? Hangi gıdalarda bulunur?

Etiketler:
,
İyot nedir? Hangi gıdalarda bulunur?

İyot, tiroid bezlerinin içeriğinde bulunur. Tiroid ve tiroid kontrol mekanizmasında, zihinsel fonksiyonların sağlıklı çalışmasında, enerji ve kilo alınmasında, normal büyüme ve gelişmede, beyin ve sinir sisteminin normal çalışmasında, vücut ısısı ve enerjisinin düzenlenmesinde, tiroid hormonlarının yapımında çok önemli bir rol oynar. İyot eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunları, iyotlu tuz kullanılarak aşılabilir. Bunun için günlük 150 miligram iyot minerali almak yeterlidir. İyotlu tuzun mineral özelliklerini kaybetmemesi için ışık almayacak şekilde, kapalı kapta saklanması gerekir.

İyot eksikliği: İyot eksikliği hamilelikte; kendiliğinden düşük, ölü doğum, doğumsal anomali, hamilelik sırasında ve doğumdan sonra bebeklerde hastalık durumlarının oluşması ve endemik cüceliğe sebep olabilir. 

Çocuklarda ve genç erişkinlerde; guatr, subklik ve aşikar hipotiroidi, zeka geriliği, fiziksel gelişme bozukluğuna sebep olabilir.

Erişkinlerde; guatr ve komplikasyonları, hipotiroidi, zeka geriliği, kısırlıkta artma, kendiliğinden hipertiroidi, radyasyona karşı duyarlılıkta artmaya sebep olabilir.

İyot hangi yiyeceklerde bulunur?

  • İyotlu tuz
  • İçme suyu
  • Deniz ürünleri
  • Süt
  • Yumurta
  • Yeşil yapraklı sebzeler
Günün Tarifi
Türlü
Pişirme süresi: 20 dk
Porsiyon: 4
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Hamilelik döneminde güzelleşen kadının oğlu olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu