Önem sırasına göre hamilelik belirtileri

Etiketler:
Önem sırasına göre hamilelik belirtileri

Büyük bir ihtimalle adet döneminiz 1 veya 2 hafta gecikene kadar başka herhangi bir belirtinin farkında olmayacaksınız. Eğer adet takviminizi tutmuyorsanız ve/veya adetiniz aydan aya düzensizlik gösteriyorsa, bir sonraki adet döneminizin ne zaman olacağından emin olamayabilirsiniz fakat aşağıda sizler için sıraladığımız belirtilerden bazılarını yaşamaya başlarsanız -tüm kadınlarda bu belirtiler görülmeyebilir- ve adet döneminiz geciktiyse hamile olma ihtimaliniz vardır.

Sevgili Anademi.com üyeleri, sizler için aşağıda sunduğunuz belirtilerin biri veya birkaçının görülmesi dahi hamilelik konusunda kesin bir yargıya varmak için yeterli değildir. Hamile olup olmadığınız konusunda en kesin bilgiyi doktorunuz verecektir.

İşte önemsizden en önemliye doğru hamileliğin 10 belirtisi;

10. Göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik

Hamileliğin en erken belirtilerinden biri yükselen hormon seviyelerinden kaynaklı olarak göğüslerde oluşan acı, hassasiyet ve şişkinliktir. Bu acı regl dönemi öncesinde hissedilen hassasiyetten daha şiddetlidir. Bu durum ilk 3 haftalık dönemden sonra gözle görülür bir şekilde azalır.

9. Yorgunluk hissi

Birden bire kendinizi bitkin mi hissetmeye başladınız? Erken hamilelik dönemindeki yorgunluk hissine neyin sebep olduğuna dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte bu yorgunluk durumunun projesteron hormonu seviyesindeki ani yükselmeden kaynaklanıyor olması muhtemeldir. İkinci 3 haftalık sürece girdiğinizde kendinizi daha enerjik hissetmeye başlayabilirsiniz fakat yine de bu yorgunluk, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde alınan kilolardan kaynaklanan aşırı ağırlıktan dolayı yeniden yaşanacak.

8. İmplantasyon kanaması

Bazı kadınlarda döllenmeden sonraki 11-12 gün içinde küçük miktarlarda vajinal kanamalar görülebilir (adet dönemine yakın zamanlarda). Bu kanama oldukça açık renktedir (kırmızımsı pembe veya kırmızımsı kahverengi lekelenme) ve yalnızca 1-2 gün sürer. Buna benzer bir kanama veya lekelenme fark ettiğinizde, özellikle bir sancı ile birlikte geldiyse, bu durum hamileliğinizin bir işareti olabileceğinden doktorunuza başvurup test yaptırmanızı öneririz.

7. Mide bulantısı veya kusma

Hamile kadınların büyük bir kısmı döllenmeden bir ay sonrasına kadar sabah bulantıları yaşamazlar. Hatta şanslı bir azınlık bu dönemi hiç yaşamaz. Fakat bazı kadınlar bu bulantıları daha erken hissetmeye başlarlar ve sadece sabah değil, gün boyunca ve gece de görülebilir. Hamile kadınların yarısı 2. Trimester başlangıcından itibaren rahatlamaya başlar.

6. Kokulara karşı aşırı hassasiyet

Hamileliğin ilk dönemlerinde çeşitli yemek kokuları, çöp kokusu veya egzoz kokusu gibi yoğun kokulara karşı aşırı bir hassasiyet yaşayabilirsiniz ve bu da mide bulantılarını tetikler. Uzmanlar tarafından bu konuda kesin bir yargıya varılmamış olmasına rağmen bu durum kadınlık hormonundaki artışın bir yan etkisi olabilir. Bu dönemde önceden severek yediğiniz bazı yemeklerden uzaklaşabilirsiniz.

5. Karın bölgesinde şişkinlik

İlk hamilelik döneminde oluşan hormonal değişiklikler tıpkı karın bölgesinde adet öncesi yaşanan şişkinliğe benzer bir şişkinliğe sebep olabilir. Bu sebeple uterus halen oldukça küçük olmasına rağmen giydiğiniz kıyafetler bel bölgesinde sorun çıkarabilirler.

4. Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı

Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra kendinizi sürekli tuvalete taşınıyor halde bulabilirsiniz. Neden? Çünkü hamilelik süresince genellikle vücudunuzda artan kan ve diğer sıvı miktarları böbreklerinizin daha fazla çalışmasına sebep olur. Bu belirti 6. hafta öncesinden başlayabilir ve hamilielik ilerledikçe devam eder. Bebeğiniz büyüdükçe mesanenize yaptığı baskı dolayısıyla daha da şiddetli hissedilebilir.

3. Adet gecikmesi

En önemli üçüncü belirti adet kanamasının gecikmesidir. Eğer genellikle düzenli olarak adet görüyorsanız ve adetiniz geciktiyse muhtemelen yukardaki belirtileri hissetmeden önce bir gebelik testi uygularsınız. Eğer adetiniz düzenli değilse ve bir adet takvimi tutmuyorsanız, iç bulantısı, göğüslerde hassasiyet ve sık tuvalete çıkma hamile olduğunuza dair önemli ipuçları olabilir.

2. Bazal vücut ısısındaki değişim

Eğer vücut ısınızı takip ediyorsanız ve 18 gün boyunca yüksekliğini koruyorsa muhtemelen hamilesinizdir.

1. Pozitif gebelik testi sonucu

Gebelik testlerinin üzerinde belirtilmesine rağmen evde yapılan bu gibi testlerin bir çoğu adet gecikmesinden bir hafta sonrasına kadar hamileliği tespit etmede yeterli derecede hassas değildir. Bu nedenle test uygulayıp negatif sonuç alırsanız birkaç gün sonra tekrar deneyin. Eğer sonuç pozitif ise hemen hekiminizden bir randevu alınız..

Günün Tarifi
HALUŞKA
Pişirme süresi: 10
Porsiyon: 6
Zorluk: Kolay
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Çocuğun boyu metre ile ölçülürse ömrü kısa olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu