Etiketler:
Sabah bulantıları

Bu mide bulantısını bütün gün yaşamamıza rağmen neden bunun adına “sabah bulantıları” adı veriliyor?

Sabah bulantısı nedir?

“Sabah bulantısı” terimi sıklıkla yanlış kullanılan bir terimdir. Aslında teknik anlamda tıbbi karşılığı hamilelikten kaynaklanan içbulantısı ya da istifrağdır. Bazı hamilelerde en yoğun olarak sabahları görülür fakat bu durum bütün gün boyunca da devam edebilir. Yaklaşık olarak hamile kadınların üçte biri, hamileliklerinin ilk döneminde bu iç bulantısını ya da istifrağ problemini yaşar. İç bulantısı genellikle 6. hafta dolaylarında başlar fakat zaman zaman ilk 4 hafta süresince de görülebilir ve takip eden ayda daha da şiddetlenir. Bu problemi yaşayan hamile kadınların ortalama olarak %50′si 14. hafta sonunda şikayetleri yok olur fakat geri kalan %50′lik kesimde bu durum hamilelik boyunca zaman zaman tekrar edebilir.

Hamilelik boyunca mide bulantısına ve istifrağa neden olan etmenler nelerdir?

Hiç bir uzman hamilelikte ortaya çıkan iç bulantısının nedenleri konusunda kesin bir bilgi ve yargıya sahip değildir; fakat buna neden olan faktörler vücudumuzda oluşan birçok fiziksel değişimin bir bileşiminden kaynaklanıyor olabilir. Bu muhtemel sebepler neler olabilir?

  • Hamileliğin ilk döneminde, plasentada sinsityotrofoblast hücrelerden salgılanan glikoprotein yapısındaki hormon seviyesinin hızlı bir şekilde yükselmesi. Bu hormonun iç bulantısını nasıl tetiklediği hiç kimse tarafından bilinmemekle birlikte, iç bulantısının artma dönemi ile bu hormonun seviyesinin yükseldiği dönem aynıdır. İç bulantılarına sebep olduğu düşünülen diğer bir hormon ise yine hamileliğin ilk dönemlerinde artan östrojen hormonudur.
  • Kokulara karşı oluşan hassasiyet. Yeni hamile bir bayan için önünden geçtiği bir kebapçıdan burnuna gelen kokulardan kebabın içindeki bütün malzemelere kadar hepsinin tek tek duyumsaması onun için çok da yabancı olmayan bir durumdur. Bu hassasiyet yüksek seviyedeki östrojenin bir sonucu olabilir.
  • Sahte karın ağrısı. Bazı kadınların sindirim sistemleri hamileliğin hamileliğin başındaki değişimlere karşı daha hassastır.

Değerli Anademi üyeleri, sabah bulantılarının B vitamin eksikliğinden kaynaklandığını duymuşsunuzdur. B6 vitamini takviyesi yapılması hamile kadınlarda bulnatıları rahatlatıyor gibi görünebilir fakat bu onlarda vitamin eksikliği olduğunu ortaya koymaz.B6′nın neden faydalı olduğu bilinmemekle beraber, gebeliğin başlarında vitamin takviyesi yapılmasının sabah bulantılarını engellediğini ortaya koymuştur. Fakat bunun nedenleri de bilinmemektedir.

Bazı araştırmalar çoğu hamile kadının hamilelik döneminde yaşadıkları iç bulantıları ve kusmalarını strese bağlı olarak ortayan çıkan psikolojik bir tepki olarak ortaya koymuştur.

Günün Tarifi
Mantarlı Karides Güveç
Pişirme süresi: 15 dk
Porsiyon: 4
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Ayva yiyen kadının çocuğu gamzeli olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu