Etiketler:
Zeka türleri: İçsel zeka

Literatürde kişinin kendisine dönük zekası olarak da bilinen bu zeka türü kişinin kendisini yönetme, yönlendirme ve tanıma yeteneği ile ilgilidir. Bu tip bireyler başkalarına çok fazla ihtiyaç duymaz ve genelde kendine başına buyrukturlar. Onlar için en önemli şey kendi ilgi alanları ve hedefleridir. Bu tip zekaya sahip bireyler kendi duygu ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşmaktan hoşlanmazlar. Başkaları tarafından yönlendirilmekten hoşlanmazlar ve kendi seçimlerini kendileri yaparlar.

Ebeveynlerin bu anlamda düştükleri en tipik hata, bu zeka türünü içe kapanıklıkla karıştırmalarıdır. Ama bu doğru değildir. Bu tip çocuklar yalnızca sosyalleşmeyi pek önemsemezler. Bu tip bireyler kendilerini analiz etme ve tanımada oldukça başarılıdırlar. Kendilerinin zayıf ve güçlü yanlarını çok iyi bilirler. Ünlü kuramcı Gardner, bu zeka türünün çok özel olduğunu ve diğer zeka türlerini de kapsadığını ileri sürer.

Sevgili Anademi.com üyeleri, çocuğunuzun bu zeka türüne sahip olup olmadığını küçük yaşlardan itibaren gözlemleyip fark etmek mümkündür. Bu tür çocuklar çeşitli konularda soyut yorum yapmakta başarılıdırlar. Mesela ona anlattığınız bir masalın kahramanının başına gelenlerle ilgili hislerini sorarsanız bunu doğru şekilde ifade ettiğini görürsünüz. Bu çocuklar içe kapanık ve çekinden değildirler. Bu tür çocukları düşünmeye, oturup kafa yorarak fikir üretmeye, farklı düşünmeye, hayal kurmaya teşvik etmelisiniz.

Günün Tarifi
Domates soslu sıra köfte
Pişirme süresi: 20 dak.
Porsiyon: 6
Zorluk: Kolay
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Hamileyken denize/havuza girilmez! Girilirse bebek mikrop kapar.
neokur.com - Kitap sosyal platformu