Etiketler:
Zeka türleri: Kinestetik zeka

Literatürde bedensel zeka olarak da adlandırılan kinestetik zeka çocuğun sosyal etkileşim yoluyla iletişim kurmada ve kendini ifade etmede bedenini kullanma kapasitesidir. Spor dallarının çok büyük bir kısmında kinestetik zekadan faydalanılır.

Bedeni kullanma konusunda her birey eşit seviyede değildir. Çocukların bazıları psikomotor becerilerini daha erken yaşta geliştirirler. Yürümeye daha erken yaşta başlarlar. Bedenlerini kontrol etmede oldukça başarılıdırlar. Günümüzde, aktörler, oyuncular ve sporcular gelişmiş kinestetik zekaya sahip bireylere güzel bir örnektir. Yerinde duramayan hiperaktif çocuklar genellikle bisiklete binmede, futbol oynamada, yüzme ve benzeri aktivitelerde diğer çocuklara göre daha başarılıdırlar. Bu nedenle çoğunlukla ilgilerini soyut ve sözel konulara vermede zorlanırlar. Zihinlerini en çok meşgul eden şeyler koşmak, dışarıda oyun oynamak gibi motor becerilerini geliştirici etkinliklerdir.

Bu tip çocuklarımızın enerjilerini spora yöneltmek önemli ve onlar için oldukça faydalıdır. Ama ne yazık ki ebeveynlerin çoğu çocuklarının sporla zaman geçirmelerini boşa zaman geçirmek olarak görürler. Fakat bu yaklaşım yanlıştır ve çocuğun zekasını baskı altına alan bir tutumdur ve ileride başka problemler yaşamasında sebep olabilir.

Spor yapmak çoğu ebeveynin düşündüğü gibi yalnızca hareket etmek değildir. Spor çocuğunuza disiplin sağlar, bunun yanı sıra çocuğunuzun kinestetik zekasını ortaya koymasına imkan sağlar. Kinestetik zeka türünün diğer bir kısmı müzik zekası ile bağlantılı olarak ortaya çıkan dans ve gösteri becerilerini de kapsar.

Sevgili Anademi.com Üyeleri, eğer çocuğunuzun kinestetik zekaya sahip olduğunu düşünüyorsanız çocuğunuzu halk oyunlarına, tiyatroya, dansa yönlendirmenizi öneririz. Okul öncesi döneminde bol bol oyun oynamaya ve grup aktivitelerine katılmaya yönlendiriniz. Okul döneminde çeşitli müsamerelerde görev almasına teşvik ediniz.

Okul dışında koşma, yüzme, futbal, basketbol, tenis gibi sportif faaliyetlere yönlendiriniz. Motor becerileri ile ortaya koyduğu oyun hamuru, tahta parçaları, lego, yapboz vb. ürünleri takdir ediniz.

Günün Tarifi
Domates Soslu Sebze Kızartma
Pişirme süresi: 15 dk
Porsiyon: 4
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Ayva yiyen kadının çocuğu gamzeli olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu