Zeka türleri: Mantıksal/matematiksel zeka

Etiketler:
Zeka türleri: Mantıksal/matematiksel zeka

Bu tür zeka günümüz dünyasında oldukça önemli bir yer tutar. Bir çok meslek alanında matematiksel zekaya ihtiyaç duyulur. Matematiksel/mantıksal zeka kişinin sayıları etkili bir şekilde kullanabilmesi ve olayları sebep/sonuç ilişkisi kurma yoluyla yorumlayabilme, geometrik şekillerle çalışabilme, farklı bağlantılar kurabilme yeteneği ve kapasitesi ile ilgilidir. Bu zeka türünün en temel dayanağı sayı ve işlemlerin verimli ve güçlü bir şekilde kullanabilmesidir. Bu tip zekaya sahip kişilerde bilimsel düşünebilme, objektif gözlem yapabilme, sonuç çıkarabilme, hipotez kurabilme yetenekleri oldukça gelişmiştir.

Matematiksel/mantıksal zeka türüne sahip çocuklar küçük yaştan itibaren çok meraklıdırlar ve sıklıkla her şeyin nasıl çalıştığını sorarlar, seri bir şekilde zihinden hesap yapabilirler. Matematik aktivitelerini severler, strateji oyunları ve mantık bulmacaları sıklıkla tercih ettikleri etkinliklerdir. Dama, satranç gibi düşünce gerektiren oyunlardan çok hoşlanırlar ve akıl yürütmeye dayalı yap-boz, lego oyunlarını severler.

Sevgili Anademi.com üyeleri,

Eğer çocuğunuzun sayılar,işlemler, geometrik şekiller gibi somut olmayan sembolleri kolayca kavrayıp, bu tür aktiviteleri çok sevdiklerini gözlemliyorsanız, çocuğunuz mantıksal/matematiksel zekaya sahip olabilir. Peki çocuğunuzu nasıl yönlendirebilirsiniz?

Çocuğunuz 3-5 yaşlarındayken soyut düşünebilme yeteneğine sahip değildir. Bu yüzden sayı sayarken genellikle ezberledikleri sayıları sayarlar. Çocuğunuza on parmak yoluyla sayı saymayı öğretin. Çocuğunuzla sayı sayma alıştırmaları yapın. Bunlara ek olarak, somut şeyleri saymasını, aynı ve benzer nesneleri sınıflandırmasını öğretebilirsiniz. Bunu çocuğunuzun oyuncakları aracılığıyla yapabilirsiniz. Çocuğunuz matematiksel kavramları oyun oynarken ya da konuşarak öğrenebilir. Geometrik şekilleri öğretmek için lego ya da yapbozlardan faydalanabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun öz güven kazanmasını sağlar ve ileride de sahip olduğu zekayı olumlu ve kendisi için faydalı alanlara yöneltmesini sağlayabilirsiniz.

Günün Tarifi
Yayla Çorbası
Pişirme süresi: 20 dk
Porsiyon: 4
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Hamilelik döneminde çirkinleşen kadının kızı olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu