Bebeğimin kulaklarını ne zaman deldirebilirim?

Bebeğimin kulaklarını ne zaman deldirebilirim?

Bazı ebeveynler bebeklerinin kulaklarını hemen doğum sonrasında deldirmeyi tercih ederler. Aslında tıbben bunu engelleyen bir durum yoktur. Ancak yine de bu prosedür beraberinde bazı riskleri de getirir. Tüm kulak delme makinaları bebekler için uygun değildir ve steril olmayabilir. Bu durumda hepatit gibi tehlikeli hastalıkların bulaşması riski ile karşı karşıya kalınabilir. Bebeğinizin kulağını doğduktan hemen sonra deldirmek istiyorsanız doktorunuzdan talep edebilirsiniz.

Kulak delme işlemi herhangi bir uyuşturma uygulanmadan yapılır. Çünkü delme işleminin verdiği acı anestezi iğnesinin vereceği aşıdan daha azdır.

Ayrıca şunu da aklınızda bulundurmanızda fayda var; bebeğinizin kulağını deldirdiğinizde elleriyle sürekli kulaklarına dokunmak isteyeceğinden enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Bunu engellemek için sık sık alkol veya diğer dezenfektanlar ile temizlemeniz gerekir. Delik çevresinde kızarıklık veya şişlik olup olmadığını sık sık kontrol etmelisiniz.

Ek olarak, bazı bebeklerin küpelerde kullanılan bazı metallere karşı alerjik oldukları bilinmektedir. Bu durumda küpeyi çıkarmanız gerekebilir. Alerji riskini en aza indirmek için cerrahi metal veya en az 14 ayar altından üretilmiş küpeleri tercih edin.

Merak Edebileceğiniz Diğer Sorular
0 yorum
Günün Tarifi
Kuru Fasülye
Pişirme süresi: 45 dk
Porsiyon: 4
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Doğum zamanı yaklaşan bir kadının, evinin yakınından, yani arkasından, önünden yanlarından cenaze geçirilmez. Eğer bu cenaze evinin yakınından geçirilirse, hamile kadının doğumunun zor olacağına inanılır.
neokur.com - Kitap sosyal platformu