Hamileliğin son döneminde ishal olmam normal mi?

Hamileliğin son döneminde ishal olmam normal mi?

Hamilelikte ishal probleminden ziyade daha çok kabızlık probleminden şikayet edilir. Fakat bazı annelerimi doğumdan önce hafif ishal problemleri yaşadıklarını belirtmektedirler. Hamile kalmadan evvel genelde mide virüsü ya da gıda zehirlenmesinden kaynaklı olarak ishal olabilirsiniz. Bir takım antibiyotikler ve antasidler (anti-asit, asit nötralize eden) ishale sebep olabilir ya da bir takım yiyecekler bunu tetikleyebilir: şeker içermeyen bonbonlar, süt şekerine karşı hassas olanlar için süt ürünleri gibi gıdalar. Ayrıca inflamatuar bağırsak hastalıkları, duyarlı bağırsak sendromu ve divertikülit* gibi gastrointestinal (mide ve barsaklarla ilgili) problemleri olan anneler sıklıkla zaman zaman olan ya da kronik ishal problemleri yaşayabilirler.

Sevgili Anademi.com üyeleri, eğer kabızlık sorunu yaşıyorsanız ve bir kaç gündür bağırsaklarınızda hareketlilik yok is eve aniden sulu ishal problem baş göşterdiyse fekal (dışkı ile ilgili) empaksiyon yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda katı dışkı kalın bağırsakta tam ya da kısmi bir tıkanmaya neden olur. Zaman zaman sulu ishal bu tıkanmanın etrafından sızar ve ishal görünümü verir. Bu durumda muhtemelen, mide bulantısı, kusma, karın bölgesinde ağrı ve karın bölgesinde şişkinlik gibi diğer bir takım belirtileri de yaşayabilirsiniz. Bütün bu işaretler bağırsak tıkanmasının gösterir ve derhal muayene edilip tedavi altına alınmanız gerekir.

Eğer mide virüsü ya da hafif bir gıda zehirlenmesi yaşıyorsanız, 24 saat ya da daha az bir sürede iyileşeceksinizdir. Bu süre zarfında, sıvı gıdalar tüketmeniz önemlidir, ayrıca muz, pilav, tost gibi gıdalar da bu süreçte fayda sağlar. Eğer ishal problemi bir günden fazla süredir devam ediyorsa hekiminize başvurunuz. Ayrıca eğer ishal ile birlikte karın ağrısı ya da ateş var ise, ve dışkınızda kan ya da balgamsı maddeler var ise, ve susuzluk yaşıyor iseniz, mutlaka hekiminize başvurunuz.

Sağlıklı ve neşeli günler dileriz.

*Genellikle doğuştan mevcut olan durum, kalınbağırsak duvarından dışa uzanan mukoza dolu cepler bulunmasıdır. Divertikülit çıkıntı veya torbalarda cerahatlanma hali olan bir hastalıktır.

Merak Edebileceğiniz Diğer Sorular
0 yorum
Günün Tarifi
Domates Çorbası
Pişirme süresi: 20 dk
Porsiyon: 4
Zorluk: Orta
tüm tarifler »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bu hurafelere inanmayın!
Rüyasında asker gören kadının oğlu, altın gören kadının kızı olur.
neokur.com - Kitap sosyal platformu